W poprzednim roku świadczenie pielęgnacyjne wynosiło 2458 zł niezależnie od dochodu. Od 1 stycznia 2024 roku wzrosło ono do 2988 zł. To niewątpliwie całkiem pokaźna podwyżka.
Warto wspomnieć, że od 1 stycznia 2024 roku obowiązują nowe przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych regulujące warunki przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego. Wprowadziła je ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym.
Świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach mogą otrzymać osoby, które sprawują opiekę nad osobami z niepełnosprawnościami w wieku do ukończenia 18. roku życia - wyjaśnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na swojej stronie internetowej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak otrzymać świadczenie pielęgnacyjne?
Resort rodziny tłumaczy, że zmianie nie uległy rodzaje orzeczeń o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, które są wymagane przy ubieganiu się o świadczenie pielęgnacyjne.
W związku z tym, od 1 stycznia 2024 r., tak jak dotychczas, aby otrzymać świadczenie pielęgnacyjne wymagane jest, aby osoba wymagająca opieki legitymowała się ważnym orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji (takie orzeczenie zawiera informację w punktach 7 i 8 o treści: "wymaga") albo orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności - wytłumaczono.
Zmienione przepisy rozszerzyły krąg osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego. Od 1 stycznia 2024 roku to wsparcie przysługuje;
- matce albo ojcu,
- innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1359 oraz z 2022 r. poz. 2140) ciąży obowiązek alimentacyjny, a także małżonkom,
- opiekunowi faktycznemu dziecka,
- rodzinie zastępczej, osobie prowadzącej rodzinny dom dziecka, dyrektorowi placówki opiekuńczo-wychowawczej, dyrektorowi regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej albo dyrektorowi interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego.