Tarcza Antyinflacyjna przedłużona do końca roku
Pierwsza Tarcza Antyinflacyjna obowiązywała od 1 stycznia 2022 roku do 31 maja 2022 roku. Druga Tarcza Antyinflacyjna zaś obowiązywała do 31 lipca 2022 roku. Rada Ministrów zdecydowała również o przedłużeniu Tarczy Inflacyjnej do końca października 2022 roku.
24 października 2022 roku prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy podatkowej, która przedłużyła obecnie obowiązującą Tarczę Antyinflacyjną do końca grudnia 2022 roku. Tarcza, która będzie obowiązywać do końca bieżącego roku, zakłada:
- 0 proc. VAT na gaz ziemny,
- 0 proc. VAT na nawozy,
- 0 proc. VAT na produkty spożywcze,
- 5 proc. VAT na prąd,
- 8 proc. VAT na paliwa silnikowe.
Zmiany w ustawie o podatku akcyzowym polegają na przedłużeniu obowiązywania do dnia 31 grudnia 2022 r. zarówno zwolnienia od akcyzy sprzedaży energii elektrycznej nabywcy końcowemu będącemu odbiorcą w gospodarstwie domowym, jak i obniżenia stawek akcyzy na określone wyroby energetyczne — podała KPRP.
Tarcza Antyinflacyjna a rosnąca inflacja w Polsce
Czy Tarcza Antyinflacyjna realnie wpływa na poziom inflacji? "Szacujemy, że w tym roku inflacja średnioroczna pod wpływem tarcz, które są uchwalone do października, obniża się o ok. 3 pkt proc." - powiedział Marek Skawiński, dyrektor departamentu polityki makroekonomicznej w Ministerstwie Finansów podczas posiedzenia senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych.
Czytaj także: Inflacja zmienia Polaków. Najnowsze dane GUS zaskakują!
Przypomnijmy, że inflacja we wrześniu 2022 roku wynosiła już 17,2 proc. Analitycy Banku Pekao uważają, że szczyt inflacji nastąpi w pierwszej połowie 2023 roku. Wówczas możemy spodziewać się inflacji przekraczającej 20 proc. Według Pekao Tarcza Antyinflacyjna pozostanie z nami co najmniej do końca 2023 r.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.