16 sierpnia miał ruszyć nabór wniosków o dodatek węglowy. Niestety, szybko okazało się, że są problemy z dopełnieniem formalności. "Nie można złożyć wniosku ani przez internet, ani osobiście w urzędzie. Brakuje rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska, w którym zawarty zostanie wzór wniosku o dodatek węglowy" - informują Polacy za pośrednictwem Gorącej Linii RMF FM.
Projekt rozporządzenia i projekt wzoru wniosku wcześniej zostały co prawda opublikowane na stronie Rządowego Centrum Legislacji - problem jednak w tym, że to nadal projekt, a do tego rządowa strona działa z problemami - dodają.
Gminy nie mogą przyjmować wniosków o dopłaty. Urzędnicy wyjaśniają, że czekają na rządowe przepisy. Reporter RMF FM we wtorek przed godz. 10:00 rozmawiał z rzecznikiem resortu klimatu i środowiska Aleksandrem Brzózką, który przekazał, że... nie wie, kiedy opublikowane zostanie rozporządzenie. Może być to kwestia kilku dni.
Brakuje przepisów wykonawczych - donosi przedstawiciel rozgłośni.
Dodatek węglowy - ważne informacje
Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyjaśnia, że dodatek węglowy przysługiwać będzie "gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe - zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego".
W zaproponowanym rozwiązaniu nie ma kryteriów dochodowych, a dodatek będzie przysługiwał również gospodarstwom, które już zakupiły węgiel. Warunkiem otrzymania dodatku będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków - zaznaczono.
Wnioski o dodatek węglowy będzie można składać do gminy. Wzór będzie jednolity dla całej Polski, a nabór wniosków o wypłatę dodatku potrwa do 30 listopada 2022 roku.