Wielu emerytów narzeka na wysokość emerytury. Część z nich decyduje się dorobienie dodatkowych pieniędzy, co pozwala im na uzyskanie lepszego zabezpieczenia finansowego.
Ta grupa, która decyduje się na pracę oprócz pobieranego świadczenia, może wnioskować o ponowne przeliczenie emerytury. To rozwiązanie może zostać zastosowane tylko raz w roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ponowne przeliczenie emerytury może skutkować zarówno podniesieniem, jak i obniżeniem pobieranego świadczenia. Warto jednak pamiętać, że w tej kwestii nie grozi nam żadne ryzyko. Nawet, jeżeli ZUS po ponownym obliczeniu przedstawi niższą kwotę należnego świadczenia, emerytura nadal będzie wypłacana w dotychczasowej wysokości.
ZUS przelicza emeryturę z urzędu. Ale nie tylko
Co ważne, ZUS przelicza emeryturę z urzędu w trzech przypadkach. Dokonuje tego co roku w dniu 1 marca. Wówczas zmienia jej wysokość o wskaźnik waloryzacji. Ponadto dzieje się to w momencie zmiany przepisów lub też pojawienia się pomyłki.
ZUS oblicza wysokość nowych emerytur na podstawie tablic średniego dalszego trwania życia. Są one publikowane co roku przez Główny Urząd Statystyczny. Warto jednak wspomnieć, że jest to rozwiązanie wykorzystywane tylko dla emerytur wypłacanych według nowych zasad, tj. dla osób urodzonych po 1 stycznia 1949 r.
Osoby pobierające świadczenie według starych zasad również mogą wystąpić o przeliczenie. Jest to jednak możliwe tylko wówczas, gdy po jej przyznaniu emeryt pracował i odprowadzał składki lub uzyskał nowe dokumenty, które mogą wpłynąć na wysokość emerytury. Jeśli natomiast emeryt nadal pracuje i odprowadza składki, to może wnioskować o przeliczenie emerytury po upływie roku od ostatniej weryfikacji wysokości emerytury.