Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Przebadali zimowe płyny do spryskiwaczy. Zdziwisz się, co wlewają do pojemników

21

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zbadał jakość zimowych płynów do spryskiwaczy oferowanych na rynku. Eksperci urzędu sprawdzili m.in., czy deklaracje producentów zawarte na etykietach, są prawdziwe. Wnioski? Jakość płynów pozostawia wiele do życzenia.

Przebadali zimowe płyny do spryskiwaczy. Zdziwisz się, co wlewają do pojemników
Wymiana płynu do spryskiwaczy w zimie jest konieczna, ponieważ letni płyn do spryskiwaczy w mroźne dni nie sprawdza się. Adobe Stock. (Stanislaw Blachowicz)

Do badań wytypowano kilka marek płynów do spryskiwaczy. Eksperci z laboratorium UOKiK w Łodzi zbadali m.in. zgodność ich objętości netto i temperatury krystalizacji z deklaracją producentów oraz zawartość metanolu i funkcjonalność opakowań.

Urząd zrobił to w ramach akcji #UOKiKtestuje, której celem jest edukacja i podnoszenie świadomości konsumentów w zakresie różnych produktów obecnych na polskim rynku. Urząd przebadał m.in. płyny takich marek jak: 4Max, Auchan, Motul, Orlen, Plak Premium, Psik Psik, Shell Essentials, i Sonax.

Zobacz także: Po 2060 roku Europę może czekać katastrofa. Ostrzeżenie od naukowców z USA

Okazało się, że temperatura krystalizacji jednego badanego płynu (Auchan) była niezgodna z deklaracją na opakowaniu i wynosiła -18,5 stopni Celsjusza, podczas gdy w oznakowaniu podano -22 stopnie Celsjusza. W przypadku pozostałych płynów ich jakość była zgodna z podaną deklaracją.

Najnowszy raport z naszego cyklu to dowód na to, że niezbędne są kontrole w tym zakresie, zaś zimowy płyn do spryskiwaczy płynowi nie jest równy - powiedział Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Kilka płynów bez metanolu

Z badania UOKiK wynika także, że w sześciu płynach nie wykryto metanolu. W pozostałych dwóch stężenie metanolu wynosiło 0,5 proc. (ORLEN) i poniżej 0,1 proc. (4MAX), co oznacza, że spełniały wymagania prawne.

Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami obowiązującymi w UE stężenie metanolu w płynach do spryskiwaczy szyb samochodowych (dostępnych w sprzedaży konsumenckiej) musi wynosić poniżej 0,6 proc. Ograniczenie to ma na celu zapobieganie zatruciom na skutek np. przypadkowego spożycia przez dzieci. Dostanie się do organizmu tej substancji uszkadza narządy wewnętrzne.

Wymiana płynu do spryskiwaczy w zimie jest konieczna, ponieważ letni płyn do spryskiwaczy w mroźne dni nie sprawdza się, bo zamiast czyścić szyby, przymarza do nich ograniczając m.in. widoczność oraz uszkadzając wycieraczki.

Autor: AZI
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 18.01.2025 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Pociąg pędził prawie 300 km/h. 40-latek jechał między wagonami
"Smok Kampinoski". Niezwykły okaz w Parku Narodowym
Wprowadzono wysokie opłaty w polskich górach. Zła wiadomość dla narciarzy
Kontrowersyjne oświadczenie nt. sprzętu WOŚP. Prawniczka: nie mają mocy prawnej
Zagrożenie zdrowia i życia. Rodzina błaga o pomoc w odnalezieniu 22-latki
Nowy kalendarz ferii zimowych. "Ceny spadną"
Dramatyczna akcja służb na Podkarpaciu. Przysypany mężczyzna
Seniorzy masowo tracą pieniądze. Myślą, że idą na bezpłatne badania
Iga Świątek zagra w kolejnej rundzie. Teraz mecz z Niemką
Chleb ze smalcem za 25, kiełbasa za 30. Ceny w Zakopanem
Zaginęła prawniczka z Lublina. Rodzina zwróciła się z apelem do kierowców
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić