Nadzwyczajna sesja sejmiku województwa małopolskiego, w ramach której radni mieli rozmawiać o ustawie anty-LGBT, odbyła się we wtorek. Problemy techniczne jednak uniemożliwiły jej dokończenie, a sesja była kilkukrotnie zakłócana. Spotkanie ma być kontynuowane w czwartek.
Czytaj także: Abp Marek Jędraszewski uderza w LGBT. "To ideologia, która pragnie deprawować polskie dzieci"
Uchwała anty-LGBT. Duda o planach KE
Wtorkowym obradom przewodniczył prof. Jan Tadeusz Duda, który zdołał się wypowiedzieć jeszcze przed decyzją o przełożeniu sesji. Ojciec prezydenta m.in. skrytykował plany Komisji Europejskiej o odebraniu regionowi środków pieniężnych w związku z ustawą.
Jacyż to barbarzyńcy chcą nam zabierać środki, które są po prostu niezbędne do tego, żeby nasze rodziny mogły żyć w dobrostanie. (…) Jaką to zbrodnię popełnił sejmik województwa małopolskiego w dniu 29 kwietnia 2019 roku, że teraz musimy być postawieni należnych nam środków, bo to są środki, które się nam należą, to nie jest jakaś jałmużna - mowił we wtorek Duda.
Deklarację "w sprawie sprzeciwu wobec wprowadzenia ideologii LGBT do wspólnot samorządowych" sejmik przyjął w kwietniu 2019 roku. 14 lipca KE przedstawiła samorządowcom ultimatum: albo wycofają się z uchwały anty-LGBT, albo UE wstrzyma wypłacanie regionowi pieniędzy na lata 2021-2027. Komisja dała samorządowcom dwa miesiące na zajęcie stanowiska.
PiS chce zmienić treść uchwały anty-LGBT
Koalicja Obywatelska chce całkowitego odwołania dokumentu, gdyż, jak twierdzi, bez unijnego finansowania Małopolsce grożą poważne problemy. Radni PiS, którzy są w większości, mają negatywne nastawienie co do uchylenia uchwały.
Wizja utraty 2,5 mld euro skłoniła jednak radnych Prawa i Sprawiedliwości do zmiany planów i zmodyfikowania treści dokumentu. Uchwała po nowelizacji miałaby podkreślać ochronę rodziny, a nie promować dyskryminację.
Ideologii LGBT nie ma. Użyto tego sformułowania, które uważam, nie jest szczęśliwe. Nam chodzi tylko i wyłącznie o obronę rodziny, a nie żadną dyskryminację. Ja bym chciał, żeby była przyjęta wspólna uchwała opozycji i nasza - zaznaczył Duda.
Czym jest uchwała anty-LGBT?
W uchwale napisano, że małopolski sejmik wyraża "zdecydowany sprzeciw wobec pojawiających się w sferze publicznej działań zorientowanych na promowanie ideologii ruchów LGBT, której cele naruszają podstawowe prawa i wolności zagwarantowane w aktach prawa międzynarodowego, kwestionują wartości chronione w polskiej konstytucji, a także ingerują w porządek społeczny".
W dokumencie radni zadeklarowali również "wsparcie dla rodziny opartej na tradycyjnych wartościach oraz obronę systemu oświaty przed propagandą LGBT zagrażającą prawidłowemu rozwojowi młodego pokolenia".
Jest to deklaracja skierowana do Europy, bo jak wszyscy wiemy, u nas od sześciu wieków są utrwalone tradycje tolerancji, podczas gdy tolerancja w krajach zachodniej Europy jest nowinką, która się pojawiła dopiero w XX wieku, i to jeszcze bardzo późno - dodał we wtorek przewodniczący sejmiku.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.