Od wielu lat w mediach pojawia się temat kontroli abonamentu RTV. Poczta Polska na swojej stronie internetowej poinformowała, że ma kilkudziesięciu kontrolerów, którzy zajmują się taką weryfikacją.
Kontrolerzy mogą zapukać do drzwi domów czy mieszkań Polaków. Przede wszystkim jednak skupiają się na firmach oraz instytucjach.
Zgodnie z ustawą obowiązek rejestracji odbiorników oraz obowiązek przeprowadzania kontroli dotyczy wszystkich użytkowników odbiorników RTV. Poczta Polska skupia się jednak głównie na firmach i instytucjach. Liczba kontroli w gospodarstwach domowych jest znikoma i stanowi jedynie odsetek wszystkich kontroli - ujawniła Poczta Polska.
Nie płacisz abonamentu RTV? Oto możliwa kara
A co może spotkać tych, którzy unikają obowiązku regulowania abonamentu RTV?
W przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego pobiera się opłatę w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika. Po zakończeniu postępowania dowodowego wydawana jest decyzja administracyjna z nakazem rejestracji odbiornika (gdy strona nie dopełniła formalności rejestracji) oraz ustalająca opłatę za używanie niezarejestrowanego odbiornika lub odbiorników - wyjaśniła Poczta Polska.
Od jakiegoś czasu znane są stawki opłat abonamentowych w 2024 roku. Kształtują się one następująco:
- opłata za 1 miesiąc za radioodbiornik wynosi 8,70 zł miesięcznie (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 104,40 zł);
- opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 27,30 zł miesięcznie (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 327,60 zł).
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.