Jakub Artych
Jakub Artych| 

Pytanie, które często zadają kasjerzy. Prawo mówi jasno

2

Dokonywanie zakupów w Lidlu, Biedronce czy innych popularnych dyskontach często wiąże się z pytaniem: "czy może być bez grosika?". Jak się okazuje, prawo nie chroni tutaj klientów. Sprzedawca nie może odmówić przyjęcia zapłaty, jeśli klient reguluje ją w całości odpowiednimi środkami.

Pytanie, które często zadają kasjerzy. Prawo mówi jasno
Czy kasjer ma obowiązek wydawania reszty? Prawo mówi jasno (Adobe Stock)

Zgodnie z obowiązującymi przepisami sprzedawca nie jest zobowiązany do wydawania reszty. Oznacza to, że klient powinien mieć odliczoną kwotę podczas dokonywania płatności.

Jeśli więc sprzedawca pyta nas o to, czy może być winien grosz, nie pozostaje nic innego jak odpowiedzieć twierdząco - nie ma tu miejsca na negocjacje. Dla wielu osób problem z wydaniem reszty stracił jednak na znaczeniu z powodu ogromnego upowszechnienia się płatności bezgotówkowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Protest okupacyjny w Auchan. Kłótnia w studiu money.pl

W przeciwnym razie sprzedawca ma prawo anulować transakcję. Powód? Brak możliwości wydania reszty.

Oczywiście, gdyby kasjerzy byli aż tak "zażarci" i za każdym razem buntowali się przy wydawaniu reszty, to wojna na linii klient-sprzedawca mogłaby być dosyć bolesna w skutkach. Większość sklepów stara się jednak, aby środki do wydawania reszty zawsze były w kasach.

Gotówka coraz mniej popularna w Polsce

Z danych Fundacji Polska Bezgotówkowa wynika, że do końca grudnia 2023 r. do Programu Polska Bezgotówkowa dołączyło blisko 460 tys. podmiotów, w których łącznie zainstalowano ponad 610 tys. urządzeń do przyjmowania płatności cyfrowych.

Za pomocą terminali tradycyjnych i tych w telefonie, zrealizowano od początku trwania programu, czyli od stycznia 2018 roku, blisko 1,8 mld transakcji płatniczych na łączną kwotę przekraczającą 110 mld zł.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić