Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Rekordowy import węgla. Polskie porty pękają w szwach

34

W tym roku w Polsce odnotowano rekordowe przeładunki węgla i produktów węglowych. Od początku 2022 roku do października tylko w trójmiejskich portach przeładowano ponad 12 mln ton węgla. To dwa razy więcej w porównaniu z zeszłym rokiem, a przecież zostało jeszcze kilka tygodni.

Rekordowy import węgla. Polskie porty pękają w szwach
Porty pękają w szwach od nadmiaru węgla. Większość nie nadaje się jednak do spalania w domach (Getty Images, Richard Rigney / EyeEm)

Węgiel w polskich portach. Rekord i przekroczenie możliwości przeładunkowych

Portal trojmiasto.pl informuje, że od stycznia do października 2022 roku przeładowano w trójmiejskich portach 12,2 mln ton węgla. Dla porównania, w całym 2021 roku przeładowano tylko 6 mln ton. Tegoroczny niepełny wynik przewyższył zeszłoroczny o 6,2 mln ton. To rekord, a będzie jeszcze więcej, gdy dojdą dane z listopada i grudnia. Na początku tego roku nie spodziewano się takich wyników. Było to więc duże wyzwanie dla załóg obsługujących portowe spółki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...

Zobacz także: Czarzasty komentuje działania rządu. "Putin będzie robił, co będzie chciał"

Wyraźny skok nastąpił w czerwcu tego roku, by rosnąć jeszcze z każdym kolejnym miesiącem. W efekcie od stycznia do października tego roku w Porcie Gdańsk przeładowano 9,7 mln ton produktów węglowych, a w Porcie Gdynia - 2,5 mln ton. Dla porównania, w całym 2021 roku w Porcie Gdańsk przeładowano tylko 4,8 mln ton węgla i koksu. W porcie Gdynia wynik roczny wyniósł natomiast 1,2 mln ton.

Szacunki ekspertów zakładały, że możliwości przeładunkowe obu portów w tym zakresie wynosiły tylko 10,2 mln ton rocznie. Załogi spółek oraz zarządy portów organizowały jednak dodatkowe awaryjne powierzchnie składowe.

Warto wspomnieć, że przywieziony do polskich portów węgiel nie w całości nadaje się do spalania w domowych kotłach. Jak donosi trojmiasto.pl, ok. 30-40 proc. z tego, co przypływa do lokalnych portów, to węgiel opałowy dla gospodarstw domowych. Najbardziej optymistyczny scenariusz zakłada, że tylko 4,9 mln ton ze wsponianych 12,2 mln ton nadaje się dla klientów indywidualnych. Reszta pochodzi z zamówień realizowanych przez przemysł czy elektrociepłownie.

Rekordowy import węgla. A jak wygląda eksport surowca?

Wymieniane wyżej wyniki to w głównej mierze import, ale jest też eksport. Import dotyczy przede wszystkim węgla, a eksport - koksu. Od stycznia do października z Portu Gdynia wyeksportowano w sumie ok. 515 tys. ton koksu. W Porcie Gdańsk eksport koksu stanowi od 95 do 100 proc. Dane pokazują, że od stycznia do lipca tego roku eksport wyniósł prawie 544 tys. ton, z czego ponad 490 tys. ton to koks.

Autor: MBD
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
800+ dla Ukraińców. Trzaskowski: jeśli mieszkają i płacą podatki w Polsce
Prorosyjscy hakerzy zaatakowali na Whatsappie. Wystarczyło jedno kliknięcie
Denerwuje cię Danielle Collins? Novak Djoković ma zupełnie inne zdanie
GRU szkoli dywersantów. Tak Rosjanie planują kolejne operacje w Europie
Kontrowersyjna wymiana Birmy z Rosją. To junta wysłała za myśliwce
Fenomenalna Izabela Marcisz. Drugie złoto na Uniwersjadzie w Turynie
Starcie gigantów. Świątek kontra Raducanu w Australian Open
Przyleciał do Europy zastąpić Lewandowskiego. Kończy się to rozwodem
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić