Nieodebrane telefony od wierzycieli czy unikanie listów poleconych w obawie przed otrzymaniem ponaglenia, to tylko niektóre z metod jakimi Polacy próbują unikać płacenia zobowiązań finansowych.
W Krajowym Rejestrze Dłużników nie brakuje osób, które zalegają ze spłatą miesiącami, a nawet latami i jak wyliczają urzędnicy - zobowiązania polskich dłużników sięgają 44, 6 miliarda złotych.
Okazuje się, że co czwarta osoba to tzw. "multidłużnik", czyli konsumenci, których zadłużenie dotyczy minimum trzech różnych wierzycieli, wiele z tych osób zalega ze spłatą dłużej niż kwartał.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zjawisko to tłumaczy na łamach "Gazety Pomorskiej" Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej:
Obecnie polscy konsumenci mają do oddania ponad 44,6 miliarda złotych. Wśród osób zalegających ze spłatą prawie co czwarta osoba, to multidłużnik. Ich "wkład" w ogólne zadłużenie jest jednak znacznie wyższy. Posiadający przynajmniej trzech wierzycieli są łącznie winni 20,2 miliarda złotych, co odpowiada niemal połowie całego zadłużenia Polaków. To pokazuje skalę problemu i daje obraz tego jak wiele osób w naszym kraju mierzy się z widmem pętli zadłużenia - opowiada cytowany przez gazetę ekspert.
Z danych KRD wynika także, że najwięcej osób zadłużonych mieszka na Śląsku. Ponad trzy razy wyższe zadłużenie dotyczy mężczyzn, a wiek multidłużników szacowany jest między 36 a 55 lat. W sumie osób o tym statusie w kraju jest ponad 534 tysiące.
I choć prym w zadłużeniu wiodą mężczyźni, rekordzistką jest mieszkanka województwa warmińsko - mazurskiego. Rośnie także liczba bankructw. Jak podają cytowani w tekście GP eksperci, zaledwie w pierwszym półroczu bieżącego roku było ich 10,5 tysiąca.