Renta alkoholowa przysługuje osobie, którą uznano za całkowicie lub częściowo niezdolną do wykonywania pracy zarobkowej m.in. z powodu spowodowanej nadużywaniem alkoholu. Proces ubiegania się o to świadczenie obejmuje skomplikowaną ocenę stanu zdrowia.
Podstawowym warunkiem uzyskania renty jest wystąpienie całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i brak rokowań odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu.
Do uzyskania świadczenia nie wystarczy sam fakt alkoholizmu. Kluczowe jest udowodnienie, że alkoholizm spowodował dodatkowe schorzenia, które spowodowały ograniczają zdolność do pracy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
O jakie komplikacje zdrowotne chodzi? Może to być np. przewlekłe zapalenie trzustki, marskość wątroby czy uszkodzenie układu nerwowego. ZUS podejmuje decyzję o przyznaniu renty na podstawie ekspertyzy lekarza.
Czytaj także: Ksiądz nie dotarł na poranną mszę. Szokujący powód
Ponadto jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, renta może zostać przyznana po spełnieniu warunków:
- uzyskanie orzeczenia o częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy
- osiągnięcie wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego, który jest zależny od wieku, w którym powstała niezdolność do pracy
- wykazanie, że niezdolność do pracy powstała w okresach składkowych lub nieskładkowych, określonych w przepisach.
Ile wynosi renta alkoholowa?
Wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy z powodu choroby alkoholowej zależy od stopnia niezdolności, określonego w orzeczeniu lekarskim. W przypadku całkowitej niezdolności do pracy renta wynosi 1588,44 zł. Przy częściowej niezdolności do pracy renta alkoholowa wynosi 1191,33 zł. Świadczenie podlega waloryzacji.