Choroba alkoholowa to wyjątkowo podstępny przeciwnik. Wielu uzależnionych płaci za to najwyższą cenę. Jak podaje Poradnik Zdrowie, w ciągu 10 lat liczba zgonów z powodu alkoholu wzrosła dwukrotnie. Średnia to 3,6 na 100 tys. osób w całej Europie. W Polsce ten wskaźnik wynosi 10 na 100 tys., co plasuje Polskę na niechlubnym drugim miejscu.
Osoby zmagające się z chorobą alkoholową często borykają się trudnościami w życiu zawodowym. Znalezienie pracy będąc uzależnionym od alkoholu, może być nie lada wyzwaniem. Czasami organizm alkoholika jest tak wycieńczony, że nie jest on wręcz w stanie podjąć trudu pracy zarobkowej.
W takim przypadku chory może ubiegać się o rentę alkoholową. Trzeba jednak spełniać kilka warunków, by móc pobierać 133,5,72 zł brutto (osoba częściowo niezdolna do pracy) lub 1780,96 zł brutto (całkowita niezdolność do pracy).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przede wszystkim ubiegający się o rentę alkoholową musi złożyć stosowne dokumenty do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pierwszym warunkiem ubiegania się o rentę jest uzyskanie świadczenia o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy.
Zobacz też: Odebrał kolegę z więzienia. Skończył tragicznie
Świadczenie zostanie przyznane osobom, które nie są zdolne do pracy z racji schorzeń wynikających z wyniszczenia organizmu spowodowanego długotrwałym nadużywaniem alkoholu. Chodzi o schorzenia związane z zaburzeniami psychicznymi(...), nowotwory, choroby sercowe, zapalenie trzustki. Konieczna jest więc diagnoza lekarska – podaje portal rp.pl
Chory musi też mieć wyrobiony odpowiedni staż pracy — tym dłuższy im osoba jest starsza. Po doniesieniu kompletu dokumentów wnioskującego musi przebadać lekarz orzecznik z ZUS. To od jego decyzji zależy ostatecznie czy renta zostanie przyznana.
Czytaj również: Dorabiał do emerytury jako diler mefedronu
Ze statystyk wynika, że renta alkoholowa przysługuje coraz mniejszej liczbie osób. Według danych udostępnionych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w 2019 roku z tego świadczenia skorzystało 4,3 tys. osób. W 2022 roku było to około 3 tys. osób.