W poniedziałek 23 września na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przedstawiono informację o pracach nad projektem ustawy o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.
Dowiadujemy się, że rząd planuje wdrożyć unijne przepisy dotyczące jakości handlowej owoców i warzyw oraz bananów i niektórych suszonych owoców.
Nowa ustawa ma na celu zwiększenie efektywności nadzoru nad artykułami rolno-spożywczymi, w tym przede wszystkim nad ich jakością handlową w produkcji i obrocie. Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to IV kwartał 2024 r.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co jeszcze zmieni nowa ustawa? W kompetencjach Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych będzie ustanowienie i publikowanie wykazu zatwierdzonych handlowców zgodnie z przepisami Unii Europejskiej.
Zmienione mają być przepisy karne - chodzi o sankcję za naruszenie wymogów dotyczących faktur odnoszących się do produktów objętych nowymi regulacjami Unii Europejskiej.
W celu doprecyzowania zasad kontroli jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych i postępowania IJHAR-S projekt ma m.in. umożliwić kontrolę artykułów rolno-spożywczych importowanych z wybranych państw trzecich.
Resort zdrowia wprowadza przepisy UE. Co z kontrolą graniczną?
Według nowej ustawy planowane jest obciążenie importerów kosztami kontroli granicznej niezależnie od tego, czy stwierdzono nieprawidłowości w trakcie takiej kontroli czy też nie.
Czytaj także: Emerytury dla powodzian. ZUS wydał ważny komunikat
Oprócz tego MRiRW zamierza wprowadzić zmiany w innych ustawach. W ustawie o organizacji rynków owoców i warzyw oraz rynku chmielu mają być uchylone przepisy dotyczące jakości handlowej owoców i warzyw, które zostały z niej przeniesione do ustawy o jhar-s.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.