Co to jest rewolucja przemysłowa?
Historycy określają tym terminem okres największego rozwoju w przemyśle. Naukowcy przyjmują, że początki rewolucji przemysłowej sięgają XVIII wieku i dzieli się ją na kilka etapów. Można śmiało powiedzieć, że nie miała ona swojego zakończenia i trwa do dnia dzisiejszego.
Etapy rozwoju przemysłu
Zdaniem naukowców, okres rewolucji przemysłowej można podzielić na cztery etapy. Pierwszy z nich rozpoczął się pod koniec XVIII i trwał do drugiej połowy XIX wieku. Drugi zaczął się na przełomie XIX i XX wieku, trzeci przypadł na lata 70. i 80. XX wieku, zaś ostatni – czwarty etap – trwa do teraz.
Przeczytaj także: Work-life balance - co to jest?
Ile było rewolucji przemysłowych?
Cztery etapy rewolucji przemysłowej wyróżniają się konkretnymi wydarzeniami w przemyśle. Pierwszy rozpoczął się w Anglii, gdzie dążono do unowocześnienia przemysłu tkackiego. Próbowano stworzyć maszyny mogące wykonywać pracę zamiast człowieka. Wielkim krokiem okazało się zastosowanie maszyny przędzalniczej w 1765 roku – tak zwanej "Przędzącej Jenny", która była w dużej części zautomatyzowana.
Przeczytaj także: PayPal - co to jest i jak założyć konto?
Następna maszyna tkacka pojawiła się kilkanaście lat później – w 1785 roku. Przełomem było stworzenie w roku 1769 przez Jamesa Watta maszyny parowej i wykorzystanie silników parowych w fabrykach. Dzięki takim wynalazkom nastąpił o wiele szybszy rozwój hutnictwa, górnictwa, przemysłu włókienniczego i bawełnianego. Pierwsza rewolucja poza Anglią objęła również swoim zasięgiem Francję oraz USA a następnie pozostałe kraje Europy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przeczytaj także: Jak oszczędzać pieniądze?
Drugą rewolucję przemysłową zdominowała era elektryczności. Bardzo istotnym odkryciem była metoda rafinacji ropy naftowej, dzięki czemu możliwe było wykorzystanie ropy jako surowca energetycznego. Na przełomie roku 1852/1853 Ignacy Łukasiewicz i Jan Zeh otrzymali naftę metodą frakcjonowanej destylacji, którą zastosowano do skonstruowanej przez Łukasiewicza lampy, która w dniu 31 lipca 1853 roku rozświetliła wystawę apteki tego farmaceuty. Ta symboliczna data jest datą narodzin przemysłu naftowego w Polsce.
Ogromny przełom przyniosło wynalezienie w 1879 r. żarówki przez amerykańskiego wynalazcę i przedsiębiorcę Thomasa Edisona. Znaczące zmiany w transporcie rozpoczęły się wraz ze stworzeniem silnika spalinowego (silnika wysokoprężnego) przez Rudolfa Diesla, niemieckiego inżyniera, konstruktora i wynalazcę.
W czasie drugiej rewolucji przemysłowej zrodził się także pomysł Henry'ego Forda – linia produkcyjna wykorzystywana do montowania samochodów.
Przeczytaj także: Delegacja - co to jest i czy pracownik może jej odmówić?
Trzecia rewolucja przemysłowa to rozwój przemysłu opierający się na automatyzacji i komputeryzacji produkcji. Ważnymi osiągnięciami tego okresu było opracowanie: tranzystorów, światłowodów, półprzewodników, układów scalonych i energii atomowej. Powstawały coraz bardziej nowoczesne komputery, które potrafiły pracować o wiele wydajniej niż jednostki ludzkie, stopniowo wyręczając je w wielu pracach.
Trzecia rewolucja przemysłowa objęła stany Zjednoczone, kraje Europy Zachodniej, Japonię i Azję Południowo-Wschodnią.
Czwarta rewolucja przemysłowa przypada na XXI wiek. O tym etapie mówi się przede wszystkim w kontekście rozwoju internetu, który dominuje niemal we wszystkich dziedziny życia każdego człowieka i napędza rozwój cywilizacji.
Przeczytaj także: Ulga na dziecko - czym jest i komu przysługuje?
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.