Prezes ZUS udzieliła wywiadu "Rzeczpospolitej". Podkreśliła w nim, że "w 2022 r. obsługa wniosków na 6,7 mln dzieci oraz 81 mln wypłat świadczenia 500+ rocznie, zostanie powierzona Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych".
Najpierw od 1 stycznia ZUS będzie przyznawał i wypłacał świadczenia wychowawcze dla nowo składanych wniosków. Ponadto od 1 lutego 2022 r. rusza nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy, czyli czerwiec 2022-maj 2023 r. - dodała.
Wnioski w ramach tego naboru mają trafić już do ZUS. - Natomiast gminy i powiaty obsługują wnioski składane do końca 2021 r. oraz wypłacają świadczenia do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do 31 maja 2022 r. Przejęcie obsługi wypłat "na zakładkę" zapewni bezpieczeństwo ciągłości wypłat - kontynuowała Uścińska.
Osoby, które obecnie otrzymują świadczenie z gminy lub powiatu, nie muszą zgłaszać tego faktu do ZUS. Do maja 2022 r. świadczenie będzie wypłacać ten sam podmiot. W sprawach dotyczących świadczeń przyznanych przez jednostki samorządu terytorialnego nadal należy kontaktować się z pracownikami organu, który przyznał dane świadczenie. Przyznane uprawnienia są w pełni zachowane - podkreśliła szefowa ZUS.
Nie będzie 500+ do ręki
Rodzice, którzy odbierali pieniądze w kasie urzędu lub gotówkę doręczał im listonosz, będą musieli podać we wniosku numer konta. Wszystko dlatego, że od początku 2022 roku 500+ będzie wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.