Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Rewolucja w branży pogrzebowej? Pomysł Hołowni może oznaczać wielkie zmiany

53

Jednym z tematów, nad jakimi koalicja pracuje od momentu przejęcia rządów, jest likwidacja Funduszu Kościelnego. Zdaniem Szymona Hołowni pierwszym z kroków w kierunku rozdziału kościoła od państwa mógłby być cennik komunalny na cmentarzach wyznaniowych. Portal Interia sprawdził, co o takim pomyśle sądzą przedstawiciele branży funeralnej.

Rewolucja w branży pogrzebowej? Pomysł Hołowni może oznaczać wielkie zmiany
W niektórych miejscach w Polsce występują tylko cmentarze parafi (Wikimedia Commons, Zetpe0202)

Jak się okazuje - ten pomysł nie jest niczym nowym. Lider Polski 2050 miał go przedstawić jeszcze w styczniu 2020 r. Chodzi o to, aby zapewnić prawo do pochówku każdemu z obywateli. Stanie się tak tylko w przypadku, jak władze samorządowe będą miały wpływ na cennik usług na cmentarzach wyznaniowych

Jednak za pomysłem do tej pory nie poszedł żaden konkretny akt prawny.

Cenniki na cmentarzach to jest coś, co do czego wszyscy w koalicji się zgadzamy - żeby cennik komunalny ustalony przez samorząd obowiązywał wszędzie tam, gdzie jedynym cmentarzem jest cmentarz wyznaniowy. Żeby nie miało znaczenia czy wierzący, czy niewierzący mógł zostać godnie pochowany - nie za nie wiadomo jaką stawkę. Tu mamy pełną zgodę między sobą - zróbmy to - przekonywał marszałek Hołownia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rozszerzenie UE. Jakie kraje powinny dołączyć? "Te dwa państwa to największy problem"

Dodał też, że wprowadzenie tego typu cenników może być pierwszym stopniem w rozdzieleniu kościoła od państwa i to z zachowaniem poszanowania, a bez wojny religijnej.

Interia spytała prezesa Polskiej Izby Branży Pogrzebowej, czy jego zdaniem to dobre rozwiązanie. On jednak jest sceptyczny co do pomysłu. Jak mówi - stawki różnią się w zależności od rejonu danego cmentarza. Innego zdania jest Instytut Branży Pogrzebowej i Cmentarnej.

Zdaniem Dariusza Dutkiewicza, dyrektora Instytutu Branży Pogrzebowej i Cmentarnej, pomysł ten mógłby rozwiązać problem nierównego dostępu do cmentarzy wyznaniowych i braku transparentności w zakresie cen i opłat.

Jednak zdaniem zarówno Polskiej Izby Branży Pogrzebowej, jak i Instytutu Branży Pogrzebowej i Cmentarnej, pilniejszym tematem jest projekt nowej ustawy pogrzebowej, który już 4 lata temu "utknął" w KPRM.

Wielokrotnie zwracaliśmy ekipie rządzącej uwagę na pilne wznowienie prac nad projektem ustawy, który mógłby przynieść państwu dodatkowe korzyści wynikające chociażby z likwidacji szarej strefy - mówi Robert Czyżak z Polskiej Izby Branży Pogrzebowej. Jego zdaniem to może być kwestia nawet ponad 2 mld zł rocznie.

Tego samego zdania jest Instytut Branży Pogrzebowej i Cmentarnej.

Uważamy, że prawo jest archaiczne i wymaga pilnej zmiany, bo na chwilę obecną w ogóle nie koresponduje z aktualnym stanem rzeczy, obyczajami, rozwojem technologii pogrzebowej itd. - dodaje Dariusz Dutkiewicz w rozmowie z Interią.
Autor: EWS
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wjechał w armatkę śnieżną w Krynicy-Zdroju. 13-latek nie żyje
Nietypowy widok w lesie. "Natura potrafi zaskakiwać"
Dwie rosyjskie rafinerie bez ropy? Skuteczny atak Ukrainy
Myje się dwa razy w tygodniu. "Mam obawy, że brzydko pachnę"
Robert Karaś będzie reprezentować azjatycki kraj. "Zrobię to z dumą"
Wjechał na oblodzone jezioro. Auto utknęło na środku
Poruszające sceny. Tak dzieci pożegnały zamordowanego księdza
Pierwsze takie nagranie przelotu Falcona 9. "Potrafi nieźle huknąć"
"Klucz do skutecznej obrony". Mówi, co powinna robić Polska
Nagi mężczyzna w masce zaczepia kobiety. "Wyglądał jak obłąkany"
Rosjanin błagał o litość. Pokazali nagranie w sieci
Wyniki Lotto 21.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić