O nadchodzących zmianach w Kodeksie pracy donosi "Fakt". Ujawniono, że po modyfikacjach umowa na okres próbny będzie mogła być zawarta na miesiąc (jeżeli kolejna umowa o pracę będzie na krócej niż 6 miesięcy) lub na 2 miesiące (umowa o pracę na 6-12 miesięcy) albo na trzy miesiące (dłuższa umowa o pracę).
Poza tym pracownik raz w roku będzie mógł wystąpić z wnioskiem o zmianę umowy na bezterminową. Warunek to praca w danej firmie od co najmniej sześciu miesięcy.
Po zmianach szef będzie musiał pisemnie uzasadnić, dlaczego chce rozwiązać umowę zawartą z pracownikiem na czas określony. Konieczna będzie też konsultacja ze związkami zawodowymi. Pracownik będzie mógł ubiegać się o przywrócenie do pracy.
Rodzic będzie mógł wystąpić do pracodawcy o zmniejszenie jego etatu lub o przejście na pracę zdalną. Będzie można się też ubiegać o ruchomy rozkład czasu pracy. Takie możliwości zyskają rodzice dzieci do 8. roku życia.
W Kodeksie pracy pojawi się też praca zdalna. Jeśli mowa o tym w regulaminie zakładu pracy, pracodawca będzie musiał pokrywać koszty ponoszone przez pracownika.
Czytaj także: Elon Musk ma nową dziewczynę. Jest od niego dużo młodsza
Kontrole trzeźwości przed pracą
Pracodawca będzie mógł przeprowadzać prewencyjne kontrole trzeźwości.
Będzie musiał jednak wskazać w regulaminie zakładu pracy grupy pracowników, które takim kontrolom będą podlegać - zauważa "Fakt".
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.