Dzięki dyrektywie UE mężczyźni zyskają swoje dwa miesiące urlopu "rodzicielskiego" - pisze portal money.pl. Polska ma tylko dwa lata, aby opracować odpowiednie rozwiązania. Rozwiązanie bowiem ma zostać wdrożone do sierpnia 2022 roku.
"Tacierzyńskie" w Polsce. Jakie przepisy obowiązują aktualnie?
Zgodnie z polskim Kodeksem pracy ojcu przysługuje obecnie jedynie dwutygodniowy urlop, który może wykorzystać do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia. Urlop ojcowski może być wykorzystany jednorazowo albo nie więcej niż w 2 częściach, nie krótszych niż tydzień.
Czytaj również: Urlop rodzicielski dla ojców. Rząd planuje zmiany
Prócz tego teoretycznie mógłby również wykorzystać do 32 tygodni urlopu "rodzicielskiego". W praktyce jednak w większości przypadków to kobiety wykorzystując ten urlop, a nie mężczyźni.
"Tacierzyńskie" po europejsku. Nowe przepisy UE
Bruksela chce jednak, aby każdemu rodzicowi przysługiwało prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze czterech miesięcy do wykorzystania przed osiągnięciem przez dziecko określonego wieku, maksymalnie ośmiu lat. Jak pisze money.pl oznacza to, że matki nie będą mogły skorzystać z okresu opieki przysługującego ojcom, jak to jest obecnie.
Mimo początkowych zapewnień rząd nie wydłuży urlopu rodzicielskiego, ale skłania się ku rozwiązaniu, które wydzieli z całości urlopów dla rodziców część wyłącznie dla ojców. Kłopot w tym, że to jednocześnie skróci wymiar urlopu, z jakiego dotychczas korzystały kobiety. Do wykorzystania pozostanie im bowiem maksymalnie dziesięć miesięcy płatnej opieki po porodzie. Pozostałe dwa miesiące przepadną, chyba, że wykorzysta je ojciec.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.