Nie wszyscy rodzice samotnie wychowujący dziecko będą mogli skorzystać z ulgi podatkowej w wysokości 1500 zł. Sprawdź, komu przysługuje taka ulga i w jakiej sytuacji możesz mieć problem, by ją otrzymać.
Jak informuje serwis infor.pl, wykładnia przepisów skarbówki praktycznie całkowicie wyklucza jakikolwiek udział drugiego rodzica w wychowywaniu dziecka dla skorzystania z preferencji podatkowej przez rodzica faktycznie samotnie zajmującego się dzieckiem.
Co za tym idzie, dla wielu osób oznacza to brak możliwości skorzystania z preferencji 1500 złotych ulgi podatkowej. Wszystko przez to, jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) interpretuje "wychowanie".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Według ZUS-u niedozwolony jest nawet kontakt z drugim rodzicem, jeśli rodzice dziecka są rozwiedzeni czy znajdują się w separacji. W sprawie interweniował nawet Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO), który z niepokojem obserwuje praktyki organów podatkowych. RPO argumentował, że "sporadyczne kontakty rodzica z dzieckiem nie mogą być uznawane za jego wychowywanie".
Ministerstwo Finansów z kolei poinformowało, że każda wątpliwa sytuacja będzie rozpatrywana indywidualnie, na podstawie dostarczonych przez rodzica samotnie wychowującego dziecko dokumentów.
Ulga dla samotnego rodzica przysługuje następującym osobom:
- pannom (kawalerom),
- wdowom (wdowcom),
- rozwódkom (rozwodnikom),
- osobom w separacji,
- współmałżonkom osoby pozbawionej praw rodzicielskich,
- współmałżonkom osoby odbywającej karę pozbawienia wolności.
Dodatkowo dziecko musi spełnić przynajmniej jeden z poniższych warunków:
- być niepełnoletnie,
- mieć od 18 do 25 lat i kontynuować naukę,
- posiadać orzeczenie o niepełnosprawności i pobierać zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.