Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera | 

Rodzice zgarniają pieniądze z komunii. Co na to prawo?

16

Przed nami gorący okres komunii, które tradycyjnie przypadają na maj. Wiele dzieci otrzyma w formie prezentu koperty z pokaźnym plikiem gotówki w środku. Często banknoty przejmują jednak rodzice, którzy tłumaczą to m.in. koniecznością pokrycia kosztów związanych z przyjęciem komunijnym. Co o takiej sytuacji mówi prawo?

Rodzice zgarniają pieniądze z komunii. Co na to prawo?
Rodzice zgarniają pieniądze z komunii. Co na to prawo? (Adobe Stock)

Maj to okres, w którym w Polsce w wielu kościołach masowo organizowane są komunie święte. Dla dzieci to ważny moment w życiu, który wiąże się też z uzyskaniem cennych prezentów. Dorośli często decydują się na przekazanie w formie podarunku koperty ze sporą ilością gotówki w środku. "Czy dalej panuje zasada, że pieniądze z komunii zabiera się dzieciom?" - zapytała na internetowej grupie jedna z Polek.

Rodzice zgarniają pieniądze z komunii. Co na to prawo?

Okazuje się, że zdania rodziców są podzielone. Niektórzy wychodzą z założenia, że pieniądze komunijne należą do dzieci i to one decydują, na co je wydać. Dorośli jedynie podpowiadają swoim pociechom, gdy trzeba wybrać konkretny model sprzętu elektronicznego albo roweru.

Coraz popularniejszy jest też pomysł, by założyć dziecku konto i następnie wpłacić na nie otrzymane środki. Później dziecko może dobrowolnie wydawać fundusze, które posiada albo też kontrolę nad kontem sprawują rodzice i dokonują zakupów niezbędnych rzeczy dla swoich pociech.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Bat na turystów w Wenecji. Opłata za wstęp do miasta

Zdarza się też, że rodzice udzielają "pożyczek" swoim pociechom. Notują, ile otrzymały one wsparcia i później dzieci muszą oddać pieniądze z otrzymanego kieszonkowego albo innych prezentów - np. urodzinowych czy świątecznych. "U nas fakt faktem moja mama pożyczała, ale była kartka ile było i powinno być" - napisała jedna internautka na facebookowej grupie.

Część rodziców mówi wprost - zabiera dzieciom pieniądze z komunii, bo zmusza ich do tego sytuacja materialna. Tłumaczą to m.in. wysokimi kosztami organizacji przyjęcia komunijnego. "Jestem biedniejsza i nie mam środków, to pewnie wezmę pieniądze z prezentów dziecka" - napisała jedna z matek. Kolejna dodała, że "każdy ma inny budżet", więc trzeba zrozumieć tę sytuację.

W serwisie edziecko.pl zwrócono jednak uwagę na to, że kodeks rodzinny i opiekuńczy jasno precyzuje tego typu sytuacje. Przepisy stanowią, że rodzice sprawują pieczę nad majątkiem dzieci, ale nie mogą go zawłaszczyć. Jeśli do tego dojdzie, mamy do czynienia z kradzieżą.

Warto też pamiętać, że po ukończeniu 13. roku życia dziecko ma prawo rozporządzać swoimi pieniędzmi. Może zatem upomnieć się np. o zawartość kopert komunijnych.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
800+ dla Ukraińców. Trzaskowski: jeśli mieszkają i płacą podatki w Polsce
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić