Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera | 

Rodzice zgarniają pieniądze z komunii. Co na to prawo?

16

Przed nami gorący okres komunii, które tradycyjnie przypadają na maj. Wiele dzieci otrzyma w formie prezentu koperty z pokaźnym plikiem gotówki w środku. Często banknoty przejmują jednak rodzice, którzy tłumaczą to m.in. koniecznością pokrycia kosztów związanych z przyjęciem komunijnym. Co o takiej sytuacji mówi prawo?

Rodzice zgarniają pieniądze z komunii. Co na to prawo?
Rodzice zgarniają pieniądze z komunii. Co na to prawo? (Adobe Stock)

Maj to okres, w którym w Polsce w wielu kościołach masowo organizowane są komunie święte. Dla dzieci to ważny moment w życiu, który wiąże się też z uzyskaniem cennych prezentów. Dorośli często decydują się na przekazanie w formie podarunku koperty ze sporą ilością gotówki w środku. "Czy dalej panuje zasada, że pieniądze z komunii zabiera się dzieciom?" - zapytała na internetowej grupie jedna z Polek.

Rodzice zgarniają pieniądze z komunii. Co na to prawo?

Okazuje się, że zdania rodziców są podzielone. Niektórzy wychodzą z założenia, że pieniądze komunijne należą do dzieci i to one decydują, na co je wydać. Dorośli jedynie podpowiadają swoim pociechom, gdy trzeba wybrać konkretny model sprzętu elektronicznego albo roweru.

Coraz popularniejszy jest też pomysł, by założyć dziecku konto i następnie wpłacić na nie otrzymane środki. Później dziecko może dobrowolnie wydawać fundusze, które posiada albo też kontrolę nad kontem sprawują rodzice i dokonują zakupów niezbędnych rzeczy dla swoich pociech.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Bat na turystów w Wenecji. Opłata za wstęp do miasta

Zdarza się też, że rodzice udzielają "pożyczek" swoim pociechom. Notują, ile otrzymały one wsparcia i później dzieci muszą oddać pieniądze z otrzymanego kieszonkowego albo innych prezentów - np. urodzinowych czy świątecznych. "U nas fakt faktem moja mama pożyczała, ale była kartka ile było i powinno być" - napisała jedna internautka na facebookowej grupie.

Część rodziców mówi wprost - zabiera dzieciom pieniądze z komunii, bo zmusza ich do tego sytuacja materialna. Tłumaczą to m.in. wysokimi kosztami organizacji przyjęcia komunijnego. "Jestem biedniejsza i nie mam środków, to pewnie wezmę pieniądze z prezentów dziecka" - napisała jedna z matek. Kolejna dodała, że "każdy ma inny budżet", więc trzeba zrozumieć tę sytuację.

W serwisie edziecko.pl zwrócono jednak uwagę na to, że kodeks rodzinny i opiekuńczy jasno precyzuje tego typu sytuacje. Przepisy stanowią, że rodzice sprawują pieczę nad majątkiem dzieci, ale nie mogą go zawłaszczyć. Jeśli do tego dojdzie, mamy do czynienia z kradzieżą.

Warto też pamiętać, że po ukończeniu 13. roku życia dziecko ma prawo rozporządzać swoimi pieniędzmi. Może zatem upomnieć się np. o zawartość kopert komunijnych.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić