Od 15 lutego Polacy będą mogli składać deklarację podatkową za 2023 rok. Będzie można to zrobić drogą elektroniczną, co pozwala zaoszczędzić czas i załatwić sprawę bez wychodzenia z domu. Na platformie Twój e-PIT znajdziemy wypełniony przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) deklarację. Możemy ją zatwierdzić lub wprowadzić do niej zmiany, uwzględniając przysługujące nam ulgi, czy rozliczenie z małżonkiem.
Wprowadzając ulgi do rozliczenia elektronicznego, nie mamy możliwości dołączenia dokumentów potwierdzających nasze prawo do skorzystania z ulgi lub ulg podatkowych. Jak wskazują przedstawiciele KAS, dokumenty te należy zachować do momentu weryfikowania naszej deklaracji podatkowej przez urzędników.
Urzędnicy skontaktują się z nami, jeśli będą chcieli zweryfikować, czy przysługuje nam dana ulga. Mogą to zrobić zarówno telefonicznie, jak i w inny sposób, prosząc nas o doniesienie dokumentów potwierdzających prawo do ulgi. Będzie się to niestety wiązało z koniecznością wizyty w urzędzie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co ważne, każdy podatnik powinien przechowywać dokumenty potwierdzające prawo do danej ulgi lub ulg przez przynajmniej przez okres pięciu lat.
Telefon ze skarbówki — ministerstwo zabiera głos w sprawie
Ministerstwo finansów w oświadczeniu wysłanym portalowi Interia wskazuje, że urzędy "będą kontaktowały z podatnikami w sposób najmniej dla nich uciążliwy i tylko w przypadku konieczności wyjaśnienia wątpliwości dotyczących prawidłowości informacji podanych w zeznaniu podatkowym".
Kontaktu mogą spodziewać się nie tylko podatnicy rozliczający się przez Twój e-PIT, ale także składający swoje zeznanie podatkowe w urzędzie. Prośby o wyjaśnienia mogą dotyczyć nie tylko ulg, ale także pozostałych danych zawartych w zeznaniu podatkowym.
Zaznaczamy przy tym, że samo skorzystanie z ulg podatkowych nie wiąże się z koniecznością kontaktu ze strony urzędu skarbowego — wskazano we wspomnianym komentarzu resortu finansów.