30 listopada podane zostały najnowsze dane o inflacji. Wstępne szacunki wskazują na to, że w listopadzie ceny wzrosły o 17,4 proc. W październiku było to 17,9 proc.
Czy w związku z tym możemy mówić o poprawie sytuacji? Eksperci zdecydowanie studzą optymizm, prognozując, że w grudniu ceny mogą wystrzelić.
Oczywiście wysokość inflacji wpływa na waloryzację emerytur i rent. Przy planowaniu podwyżek tych świadczeń, pod uwagę bierze się średnioroczny wskaźnik wzrostu cen, a poza tym uwzględniane jest 20 proc. wzrostu płac.
W projekcie budżetu rząd oszacował waloryzację 2023 na poziomie 13,8 proc. Wszystko wskazuje jednak na to, że ostatecznie ten wskaźnik będzie wyższy.
Już niemal pewne, że ta prognoza jest nieaktualna, bo wysoka inflacja, z jaką zmagamy się od początku roku będzie musiała znaleźć odbicie w waloryzacji emerytur i rent. W rządzie już to wiedzą - spostrzega "Fakt".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ile wyniesie waloryzacja 2023?
Dziennik donosi, że aktualny szacunek dotyczący waloryzacji emerytur i rent wynosi już 15 procent.
Waloryzacja jest oparta o wskaźnik inflacji. Emeryci dostaną wyższe świadczenia, bo mamy wyższe ceny żywności i utrzymania - zauważała w programie "Fakt Live" była minister rodziny Elżbieta Rafalska.
Czytaj także: Dramat syna Krawczyka w tramwaju. Ludzie wezwali karetkę
Waloryzacja zostanie wdrożona 1 marca 2023 roku. Do około 1700 zł brutto wprowadzane będą podwyżki kwotowo-procentowe. Od tego pułapu należy się spodziewać waloryzacji o charakterze procentowym, bo to korzystniejsze rozwiązanie.
A ile wyniesie trzynastka w 2023 roku? Seniorzy mają dostać "na rękę" 1445,48 zł.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.