Świadczenie "Dobry Start" przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. W przypadku dziecka niepełnosprawnego taka pomoc udzielana jest do 24. roku życia.
Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka) - czytamy na stronie gov.pl.
Nabór wniosków o wsparcie ruszy 1 lipca 2022 roku. Przyjmowaniem i rozpatrywaniem wniosków, a także wypłatą świadczenia, zajmować się będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Wnioski o świadczenie "Dobry Start" można składać do ZUS-u tylko drogą elektroniczną, a wypłata przyznanego świadczenia będzie odbywać się wyłącznie w formie bezgotówkowej na wskazane konto bankowe - podkreślono w rządkowym komunikacie.
"Dobry Start". Jak złożyć wniosek o 300 zł?
Wnioski online można składać od 1 lipca do 30 listopada przez portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl, przez bankowość elektroniczną bądź portal PUE ZUS.
Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku - głosi rządowy komunikat.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.