Miesiąc do miesiąca w lutym ceny wzrosły o 1,2 proc. Prognoza mówiła natomiast o wzroście na poziomie 0,8 proc. W styczniu odnotowano z kolei wzrost o 2,5 proc.
Główny Urząd Statystyczny (GUS) przekazał, że w lutym ceny żywności wzrosły o 24 proc. r/r. Użytkowanie mieszkania i nośniki energii natomiast o 22,7 proc.
Na tej podstawie GUS zrewidował też odczyt styczniowej inflacji, który wstępnie wyniósł 17,2 proc. Po przeszacowaniu finalnie inflacja w styczniu 2023 r. wyniosła 16,6 proc. i 2,5 proc. m/m - zauważa money.pl.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Lutowy wynik jest rekordowy. Pokrywa się jednak z prognozami. Eksperci przeczuwali, że lokalny szczyt inflacji w lutym będzie oscylować na poziomie około 18,5 proc.
W kolejnych miesiącach ma dojść do spadku inflacji. Optymistyczne prognozy PKO BP i NBP zakładają, że pod koniec 2023 roku doświadczymy jednocyfrowych odczytów inflacji.
Spadek inflacji o parę punktów procentowych nie znaczy jednak, że spadać będą ceny. To możliwe w niektórych sektorach, ale ogólnie ceny będą po prostu wolniej rosnąć - komentuje money.pl.
Inflacja w lutym 2023. Są pierwsze komentarze
Po publikacji danych GUS pojawiło się sporo komentarzy.
Inflacja za luty 18,4%r/r, poniżej oczekiwań (18,7%r/r), pomogła rewizja koszyka która mocno obniżyła styczeń (z 17,2%r/r do 16,6%r/r), ale nie wszystko wygląda tak dobrze, miesięczny wzrost inflacji w lutym większy niż zakładaliśmy (1,2%m/m wobec oczekiwanych ok 0.9%m/m) - podkreśla ING Economics Poland.
Szczyt inflacji ma wysokość 18,4%. Tempo opadania będzie w kolejnych miesiącach szybkie, a potem znacząco zwolni, gdy uciekną efekty bazy. Szeroko oczekiwana rewizja w górę ze względu na wagi okazała się rewizją w ... dół, i to solidną (-0,6pp) (...). To największa rewizja w historii badań inflacyjnych @GUS_STAT. Same wagi ruszyły się raczej zgodnie z intuicją. Więcej wydaliśmy na żywność, użytkowanie mieszkania, transport. Co ciekawe, spadała waga używek (papierosów i alkoholu) - podkreśla natomiast mBank Research.
Inflacja CPI w Polsce za luty nadal wysoko! 18,4% r/r wobec oczekiwań na poziomie 18,6% r/r. Poprzednio 16,6% Dynamika miesięczna nie napawa optymizmem. 1,2% m/m wobec oczekiwań na poziomie 0,8% m/m. Tendencja dezinflacyjna została wstrzymana. Negatywna informacja dla rynków - analizuje ponadto XTB Polska.