W poniedziałek (7 sierpnia) na stronach rządowych opublikowano raport sanepidu o "Stanie Sanitarnym Kraju". Dotyczy on 2022 r. i jest podsumowaniem działań Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Podkreślmy, że opisano w nim pracę oddziałów państwowych wojewódzkich, powiatowych i granicznych inspektorów.
Z dokumentu wynika, że sanepid w ubiegłym roku skontrolował 705 spośród 1410 zewidencjonowanych zakładów pogrzebowych. W pozostałych inspektorzy pojawili się rok wcześniej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W firmach, które odwiedziła Państwowa Inspekcja Sanitarna, stwierdzono w 15 przypadkach niezadowalający stan higieniczno-sanitarny i techniczny (2,13 proc), w 2 - niezadowalający stan higieniczno-sanitarny (0,28 proc.) i w 10 przypadkach niezadowalający stan techniczny (1,42 proc.).
Pewnie zastanawiacie się czym dokładnie podpadły te domy pogrzebowe? Już wam wszystko wyjaśniamy.
Zaniedbania domów pogrzebowych
Tak więc najwięcej zastrzeżeń było wobec pomieszczeń służących do przygotowywania zwłok oraz urządzeń (chłodni/ urządzeń chłodniczych), a także pomieszczeń, w których bliscy żegnali się ze zmarłymi.
Jako kolejny źle oceniony aspekt wskazano procedury mycia oraz dezynfekcji w samochodach przewożących zwłoki.
Do zaniedbań dochodziło również w przechowywaniu odpadów powstałych podczas świadczenia usług związanych z przygotowaniem zwłok do pochówku i postępowania z odpadami.
Właścicielom domów pogrzebowych wytknięto także błędy związane ze sprzętem służącym do ceremonii pogrzebowych, ale i sprzętem porządkowym czy środkami do mycia i dezynfekcji.
Czytaj również: Szok przed zakładem pogrzebowym. Zwłoki leżały na schodach
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.