"Fakt" donosi, że pod koniec 2020 roku niecałe 77 proc. seniorów pobierało emeryturę na konto.
Teraz ta liczba z każdym miesiące się powiększa, ostatnie dane ZUS mówią o tym, że świadczenie na bankowy rachunek otrzymuje ponad 80 proc. emerytów. I dla seniorów to wygodniejsza i bezpieczniejsza opcja, bo nie trzymają gotówki w domu - spostrzega tabloid.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) też korzysta na przelewach. Są one bowiem znacznie tańsze od przekazów pocztowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Do przelewów na konto przekonuje się coraz więcej seniorów. - Kiedy składałam wniosek o emeryturę, od razu chciałam, by trafiała na konto w banku. Po co mam mieć gotówkę w domu? Jak potrzebuję, to idę do banku albo biorę z bankomatu tyle, ile potrzebuję. A listonosz to raz przyjdzie o tej porze, raz o innej - powiedziała "Faktowi" pani Barbara z Łodzi.
Jestem emerytem od 2000 r. i od początku pobieram emeryturę na konto. Tak jest wygodniej i bezpieczniej. Nie muszę czekać na listonosza w domu, nie jestem "uwięziony", a z banku korzystam kiedy chcę - zaznaczył pan Edward z Chorzowa.
Zmiany sposobu wypłaty świadczeń z ZUS
Ci, którzy chcą zmienić sposób wypłaty świadczeń z ZUS, muszą złożyć specjalny wniosek. Można to uczynić za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
Wniosek EZP jest dostępny w zakładce [Ogólny], [Ubezpieczony] lub [Świadczeniobiorca]. Można go wyszukać i utworzyć na trzy sposoby – w menu bocznym w zakładce:
- [Dokumenty i wiadomości]>[Dokumenty robocze],
- [Usługi] lub
- [Panel świadczeniobiorcy] > [Moje dane] > [Zgłoszenie zmiany danych] – jeśli jesteś świadczeniobiorcą" - wyjaśnia ZUS.