Z czego wynika kwota 9802,50 złotych miesięcznie? To 130 procent kwoty średniego wynagrodzenia. Po przekroczeniu tego pułapu rencista albo emeryt straci prawo do świadczenia.
Czytaj także: Pobierasz te świadczenia? ZUS będzie bezwzględny
Zakład Ubezpieczeń Społecznych obniży wysokość renty lub emerytury również w przypadku przekroczenia 70 procent przeciętego wynagrodzenia. To 5278,30 złotych. Zarabiając więcej, ZUS zabierze część pieniędzy ze świadczenia. Obowiązuje tutaj zasada proporcjonalności.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Od kiedy wchodzą nowe limity?
Powyższe kwoty będą obowiązywały już niedługo, za okres od marca do maja 2024 roku. W tym czasie przeciętne wynagrodzenie w Polsce (wyliczone przez Główny Urząd Statystyczny) wyniosło 7540,36 złotych. W maju 2024 roku kwota ta najpewniej zostanie podniesiona.
Pamiętajmy, że wszystkie podane dane wyrażone są w kwotach brutto. Limity obowiązują wszystkich emerytów i rencistów, niezależnie od wielkości świadczenia, które pobierają.
Być może niedługo emeryci i renciści będą mogli cieszyć się z większych pieniędzy. Politycy koalicji rządzącej procedują wprowadzenie nowej kwoty wolnej od podatku, co pozwoli na kilkaset złotych oszczędności miesięcznie. Kwota ma wynieść 60 tysięcy złotych.
Czytaj także: Trzynasta emerytura nie dla każdego. Zapadła decyzja
W myśl tych zmian każdy pracownik, przedsiębiorca, a także emeryt i rencista nie płaciłby podatku, jeżeli jego wynagrodzenie nie przekroczy około 6000 złotych brutto. Szczegóły rządowego projektu nie są jeszcze znane. Nie wiadomo też kiedy politycy planują wdrożyć nową reformę podatków.