We wrześniu czternastą emeryturę otrzyma 8,9 mln osób. 6,4 mln dostanie pełną wysokość tego dodatkowego świadczenia, o czym oficjalnie poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
W tym roku "czternastka" wyniesie 1780,96 zł brutto, a więc 1492,67 zł netto. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) poinformował, że przelew z dodatkowym świadczeniem do części Polaków dojdzie jeszcze przedostatniego dnia sierpnia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wszystko za sprawą tego, że 1 września 2024 roku wypada w niedzielę i wypłata emerytury w ten dzień nie mogłaby zostać zrealizowana. Przelewy zostaną więc przyspieszone.
W piątek 30 sierpnia pieniądze będą już na kontach emerytów. W czwartek 29 sierpnia będziemy zlecać przelewy - powiedział w rozmowie z Radiem ZET rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski.
Świadczenia emerytalne wypłacane są 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25. dnia każdego miesiąca. Termin wypłaty dla każdej osoby jest ustalany odgórnie przez dany oddział ZUS.
14. emerytura. Czy trzeba składać wniosek?
Czy trzeba składać wniosek o 14. emeryturę? Warto podkreślić, że nie ma takiej konieczności.
Dodatkowe świadczenie będzie wypłacane z urzędu, to znaczy, że nie trzeba będzie składać żadnego wniosku w tej sprawie. 14. emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje - podkreślono.