Świadczenie kompensacyjne dotyczy pedagogów, ale nie wszystkich. Takie świadczenie jest wypłacane przez ZUS, gdy nauczyciel uzyska odpowiedni staż pracy i to w ściśle określonym wymiarze.
Świadczenie kompensacyjne to nauczycielski odpowiednik emerytury pomostowej. Środki wypłacane są przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Można je dostać jeżeli:
- masz ukończone 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni);
- masz co najmniej 30 lat stażu, czyli okresów składkowych i nieskładkowych , w tym masz co najmniej 20 lat pracy nauczycielskiej w wymiarze przynajmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć,
- rozwiążesz (lub rozwiązałeś) na swój wniosek stosunek pracy lub wygaśnie on w określonych okolicznościach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
ZUS wypłaca świadczenie kompensacyjne nauczycielom pracującym m.in. w publicznych i niepublicznych przedszkolach i szkołach, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych czy specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych.
Jak obliczane jest świadczenie kompensacyjne?
Ze strony internetowej zus.pl dowiadujemy się, że "świadczenie kompensacyjne jest wynikiem podzielenia:
- sumy zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego, zapisanych na Twoim indywidualnym koncie w ZUS,
przez
- średnie dalsze trwanie życia dla osoby w wieku 60 lat".
W marcu 2024 roku kompensówki pobierało 12,5 tys. osób, które dostawały przeciętnie 4034,86 zł. Natomiast miesiąc wcześniej w lutym było to 3562,96 zł. dla 12,7 tys. osób - zauważa tymczasem Interia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.