Wakacje 2022 rozpoczęły się falą upałów. W ostatnich dniach termometry w Polsce pokazują średnio ok. 30-32 st. C. Kulminacja dopiero przed nami, bo w czwartek miejscami temperatura ma wynieść nawet 36-37 st. C. O ile z takiej pogody mogą cieszyć się osoby wypoczywające obecnie nad Bałtykiem, o tyle gorzej mają pracownicy. Zwłaszcza ci, którzy nie mogą liczyć na pracę w klimatyzowanych pomieszczeniach.
Skracanie czasu pracy i dodatkowe przerwy. Obowiązki pracodawcy podczas upałów
Główny Inspektor Pracy w związku z falą upałów postanowił przypomnieć pracodawcom, że wysokie temperatury wprowadzają szereg obowiązków, które firma zobowiązana jest przestrzegać. Wiąże się to m.in. z obowiązkiem zapewnienia nieodpłatnie zimnych napojów, gdy temperatura na miejscu pracy przekracza 28 st. C, a w przypadku otwartej przestrzeni - 25 st. C.
Napoje powinny być dostępne stale, w ilości zaspokajającej potrzeby zatrudnionych - zaapelowała w komunikacie Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy (GIP).
Nieco inaczej jest w przypadku prac brudzących, wykonywanych w wysokiej temperaturze i wymagających zapewnienia należytej higieny procesów technologicznych. W takiej sytuacji pracodawca musi zapewnić co najmniej 90 litrów wody dziennie na każdego pracownika.
Czytaj także: Zjeżdżał na dmuchanym kółku. 8-latek trafił na SOR
Przy pracy na otwartej przestrzeni pracownicy powinni mieć możliwość odpoczynku przed upałem w miejscu zacienionym i zadaszonym. Warto także zadbać, aby nosili nakrycia głowy i przewiewne ubrania zapewniające ochronę przed promieniowaniem UV oraz - jeśli to możliwe - wykonywali swoje obowiązki w chłodniejszych porach dnia - czytamy w komunikacie PIP.
Jeśli mamy do czynienia z zamkniętymi pomieszczeniami, obowiązkiem pracodawcy jest dbanie o odpowiedni stan urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Firma powinna też zabezpieczyć okna przed nadmiernym nasłonecznieniem, montując w nich rolety i żaluzje.
"Klimatyzacja i wentylacja stosowana w pomieszczeniach pracy nie może powodować przeciągów ani wyziębienia pomieszczeń - strumień powietrza nie powinien być kierowany bezpośrednio na stanowisko pracy" - napisano w komunikacie PIP.
Pracodawca musi też pamiętać o zakazie zatrudniania pracowników młodocianych w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza przekracza 30 st. C, a wilgotność względna powietrza - 65 proc.
Główny Inspektor Pracy zaapelował też do pracodawców, by skracali czas pracy w trakcie upałów. Dotyczy to zwłaszcza pracowników, których dzienny wymiar czasu pracy przekracza 8 godzin.
Pracodawcy mogą też wprowadzać rotację na stanowiskach pracy i dodatkowe przerwy, aby umożliwić pracownikom ochłodzenie się i regenerację sił. Skrócenie czasu pracy i dodatkowe przerwy nie mogą jednak powodować obniżenia należnego pracownikom wynagrodzenia - podsumowano w komunikacie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.