Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

SMS-y ze skarbówki? Lepiej sprawdź, o co chodzi

9

Biuro Informacji Kredytowej bije na alarm. Okazuje się, że oszuści zaczęli wykorzystywać nową metodę. Trzeba być bardzo ostrożnym, żeby nie dać się w to wciągnąć.

SMS-y ze skarbówki? Lepiej sprawdź, o co chodzi
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images, RobsonPL)

Między 15 lutego a 2 maja 2022 roku można złożyć zeznania podatkowe za 2021 rok. Wiele osób robi to za pośrednictwem internetu. Ten fakt wykorzystać próbują oszuści.

Z roku na rok liczba przestępstw związanych z podszywaniem się pod instytucje zaufania publicznego systematycznie wzrasta. Oszuści podszywają się pod pracowników banków, policję, pracowników służby zdrowia zajmujących się programem szczepień, czy w końcu urzędników skarbowych - zauważa Biuro Informacji Kredytowej.

Okazuje się, że każdy, kto posiada telefon, może otrzymać SMS-a od rzekomego urzędnika Urzędu Skarbowego. W wiadomości zawarta jest informacja o nadpłacie podatku lub o zaległości.

W celu uregulowania powstałej zaległości podany jest link rzekomo prowadzący do konta urzędu lub zalecenie skontaktowania się z przedstawicielem skarbówki, np. pod podany numer telefonu komórkowego - zaznacza BIK.

W takie linki absolutnie nie można klikać! Wiele osób zdaje sobie z tego sprawę, w związku z czym oszuści rozwijają kolejne karygodne działania.

Co robią oszuści? BIK wyjaśnia

Jak obecnie zachowują się oszuści? Nowy sposób nie polega już na przesłaniu linku, ale telefonu do urzędnika, a więc uwiarygodnienia kontaktu.

Obecnie przestępcy nakłaniają w wiadomości SMS do skontaktowania się z fałszywym urzędnikiem Urzędu Skarbowego, który pomoże im w załatwieniu sprawy. Przez telefon "żywa" osoba instruuje dzwoniącego, jak pobrać odpowiednie oprogramowanie do weryfikacji tożsamości lub w celu ułatwienia zapłacenia określonej kwoty - na odpowiednie konto. Wszystko po to, aby - tak, jak w poprzednich scenariuszach, uzyskać dostęp do rachunku bankowego - wyjaśnia Maciej Wójcik, Starszy Specjalista w Zespole Cyberbezpieczeństwa, Biura Informacji Kredytowej, cytowany na media.bik.pl.

Trzeba być zatem bardzo uważnym. Oszuści czyhają praktycznie na każdym kroku, lecz roztropne postępowanie pozwala unikać przykrych konsekwencji.

Zobacz także: Poprawki do Polskiego Ładu. "Pracodawcy też są na wojnie"
Autor: MDO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić