Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Spodziewaj się kontroli. Co grozi za nie wpuszczenie do domu?

519

W całej Polsce ruszyły kontrole. Chodzi o abonament radiowo-telewizyjny i obowiązek rejestracji odbiorników RTV. Czy musimy taką kontrolę wpuścić do domu? Co nam grozi, gdy zatrzaśniemy przed kontrolerami drzwi?

Spodziewaj się kontroli. Co grozi za nie wpuszczenie do domu?
Kontrole w domach Polaków (Pexels, Pexels)

Przypomnijmy, że opłata za abonament radiowo-telewizyjny jest w Polsce obowiązkowa. Tak samo jak rejestrowanie odbiorników RTV – mamy na to 14 dni od daty zakupu. Nie wszyscy jednak są skłonni płacić abonament i rejestrować nowe radio czy telewizor.

W związku z tym temat "szczelności" systemu opłat abonamentu radiowo-telewizyjnego wraca co jakiś czas. Politycy prześcigają się w nowych pomysłach jak skutecznie nakłonić Polaków do płacenia tej składki.

Teraz Poczta Polska zabrała się za ten palący problem. I wysłała w teren swoich pracowników. Kontrolerzy są uprawnieni do sprawdzania, czy mamy zarejestrowany odbiornik RTV. I czy płacimy abonament radiowo-telewizyjny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Schronów nie ma, niczego nie ma". Polacy czują się bezbronni

Jest jedno "ale". Żeby pracownik poczty nas skontrolował, musi najpierw wejść do nas do domu. A my wcale nie mamy obowiązku mu otwierać.

Przede wszystkim zawsze powinniśmy upewnić się, że osoba, która puka do naszych drzwi, jest tym za kogo się podaje. Na naszą prośbę urzędnik ma obowiązek pokazać legitymację służbową i poświadczający o prawdziwości danych dowód osobisty. Jeżeli tego nie zrobi – mamy prawo i powinniśmy uznać go za podejrzaną osobę.

Ale ważniejszą kwestią jest nasza chęć bycia kontrolowanym. Bo nawet jeżeli kontroler okaże nam odpowiednie dokumenty – to nie mamy żadnego prawnego obowiązku wpuszczać go do domu. Nieistotne jest, że istnieje podejrzenie niepłacenia abonamentu.

Warto wiedzieć, że za zatrzaśniecie kontrolerowi drzwi przed nosem, nie grozi żadna odpowiedzialność karna. Natomiast jeżeli wpuścimy taką osobę, a ta stwierdzi, że mamy niezarejestrowany odbiornik i nie płacimy abonamentu – wtedy dostaniemy karę.

W przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego pobiera się opłatę w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika – czytamy na stronie rtv.poczta-polska.pl.
Autor: BAN
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Chleb ze smalcem za 25, kiełbasa za 30. Ceny w Zakopanem
Zaginęła prawniczka z Lublina. Rodzina zwróciła się z apelem do kierowców
Termin mija w niedzielę. Koniec TikToka w USA
Jeździsz samochodem? Do tych miast lepiej się nie wybieraj
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić