Sporo emocji wywołuje wrześniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). W ostatnim czasie pojawiło się też spore zamieszanie wokół tego wydarzenia.
To dlatego, że pierwotnie podawano, że posiedzenie dojdzie do skutku w dniach 5-6 września. 18 sierpnia zaś na stronach Narodowego Banku Polskiego (NBP) przekazano, że spotkanie zostanie przełożone na 12-13 września. W ubiegłą środę stało się jasne, że... posiedzenie jednak dojdzie do skutku w początkowo ogłoszonym terminie.
Warto tymczasem spostrzec, że 7 września 2022 roku RPP podniosła stopę referencyjną do 6,75 proc. Była to jedenasta, a zarazem ostatnia podwyżka w rozpoczętym w październiku 2021 roku cyklu zacieśniania polityki monetarnej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co wydarzy się teraz? Prognozą w rozmowie ze "Strefą Biznesu" podzielił się Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl. - Koszt pieniądza na najwyższym od przeszło 20 lat pułapie utrzymał się niespełna rok, ale już w najbliższą środę powinny rozpocząć się obniżki - powiedział Sawicki.
Inflacja za sierpień spadła do poziomu 10,1 proc. r/r. Nie został osiągnięty warunek jednocyfrowej inflacji, ale jednocześnie warto zwrócić uwagę, że trend inflacji jest ewidentnie spadkowy. Co więcej, w kolejnych miesiącach powinniśmy zauważyć dalsze mocne spadki z perspektywą sięgnięcia nawet 6 proc. w przyszłym roku. Z drugiej strony inflacja jest wciąż 4-krotnie wyższa niż cel inflacyjny, ale mimo to, RPP najprawdopodobniej zdecyduje się na cięcie stóp procentowych. Trudno oczekiwać, żeby było to cięcie większe niż 25 punktów bazowych - stwierdził natomiast Michał Stajniak CFA, wicedyrektor Działu Analiz XTB.
Stopy procentowe. Trzy obniżki do końca grudnia?
Bartosz Sawicki przewiduje za pośrednictwem "Strefy Biznesu", że w najbliższym okresie obniżki "będą prowadzone w tempie 25 pkt bazowych na posiedzenie".
Spodziewamy się trzech cięć do końca grudnia i dalszej redukcji kosztu pieniądza w przyszłym roku. Obecna wycena rynkowa zakłada, że za kilkanaście miesięcy stopa referencyjna spadnie poniżej 5 proc. - podsumował Sawicki.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.