Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Sprawdzone sposoby na podniesienie swojej produktywności w nowym roku

1

Produktywność pracy liczy się nie tylko na rynku pracy, ale pomaga w codziennym życiu. Warto wiedzieć, co wpływa na jej obniżenie. Jak być produktywnym? Poznaj skuteczne sposoby!

Sprawdzone sposoby na podniesienie swojej produktywności w nowym roku
Sprawdzone sposoby na podniesienie swojej produktywności w nowym roku (Pixabay)

Produktywność – co to znaczy?

Produktywność definiuje się jako relację wytworzonej i sprzedanej w określonym czasie produkcji do włożonej w to pracy. W naszym codziennym życiu produktywność postrzegamy podobnie - porównujemy to, co zrobiliśmy w określonym czasie do wykonanej pracy. Wysoką produktywność osiągamy wtedy, gdy uda nam się niewielkim sumptem osiągnąć duży efekt w założonym czasie.

Jak być produktywnym?

Na twoją produktywność wpłynie sen, a dokładnie jego długość i jakość, a także pora, o której kładziesz się spać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Technologia zastąpi pracowników? Trzeba być gotowym na zmiany

Dobrym sposobem na podniesienie produktywności jest wysypianie się. Nieregularne zasypianie i brak odpowiedniej ilości snu negatywnie wpływa na wiele aspektów, takich jak obniżenie inteligencji emocjonalnej, zaniżanie własnego postrzegania, pogorszenie asertywności i poczucie niezależności, jasność myślenia i panowanie nad sobą. Ludzie, który nie mają wystarczająco dużo snu są zmęczeni, mniej empatyczni i gorzej wypadają w relacjach międzyludzkich. Te wszystkie elementy zaś bardzo mocno oddziałują na produktywność. Chcąc być bardziej produktywnym, należy zatem zadbać o odpowiednią ilość snu i jego dobrą jakość.

Wstawaj rano

Są wśród nas ranne ptaszki i sowy. Ci pierwsi lubią wcześniej zasypiać i wstawać skoro świt, zaś Ci drudzy chodzą późno spać i lubią sobie rano dłużej pospać. Czy to wpływa na naszą efektywność?

Wyniki badań wskazują, że do 8 godzin po obudzeniu zaczyna wydzielać się największa ilość dopaminy. Dopamina, nazywana również hormonem szczęścia, jest neuroprzekaźnikiem, który jest odpowiedzialny za motywację. Jeżeli zatem najintensywniejszą pracę umysłową wykonujemy właśnie w czasie tych 8 godzin, to jesteśmy najbardziej efektywni, a jednocześnie korzystamy z naturalnych predyspozycji własnego organizmu.

Dodatkowo rano mamy najwięcej energii, najczystszą głowę i najmniej stresu, łatwiej się skupić i odpędzić rozpraszające myśli. Jeśli jesteś typem sowy i zasypiasz po północy, to z pewnością ciężko będzie co wstać o 6 rano, ale zawsze możesz spróbować przeprowadzić mały eksperyment i spróbować chodzić wcześniej spać, a tym samym wyrobić w sobie nawyk wcześniejszego wstawania. Może ta zmiana wpłynie pozytywnie na poprawę twojej produktywności?

Produktywność pracy

Ciężko mówić o produktywności bez wyznaczenia sobie celów, dlatego zacznij od tego, żeby jasno określić swoje cele. Tylko klarownie wyznaczone pomogą w ich osiągnięciu. Jeśli wraz z początkiem nowego roku postanawiasz schudnąć, to od razu powinieneś określić ile kilogramów chcesz zrzucić i w jakim czasie (oczywiście realnym). Najlepiej ustal realną ilość w możliwym czasie, np. pół kilo w ciągu miesiąca. Następnie pomyśl o środkach, które pomogą Ci ten cel osiągnąć. Zaplanuj dietę, rozważ porzucenie złych nawyków żywieniowych (może odstawienie używek?), a także przemyśl zwiększenie aktywności fizycznej; określ, czy będziesz biegać (kiedy, jak często), czy chodzić na siłownię (kiedy, jak często). Im więcej konkretów wyznaczysz sobie na początku, tym łatwiej będzie się trzymać wytyczonej drogi.

Jak być bardziej zorganizowanym?

W lepszej samoorganizacji koniecznie pamiętaj o dwóch rzeczach. Po pierwsze zminimalizuj rozpraszacze, po drugie zacznij dzień od realizacji priorytetów.

Chcąc zwiększyć produktywność realizowanych zadań czy wykonywanej pracy z pewnością warto również pozbyć się rozpraszaczy (o ile to możliwe). Jednym z większych rozpraszaczy jest telefon komórkowy, który może negatywnie wpływać na naszą wydajność. Leżący w pobliżu telefon kusi, by do niego zajrzeć, coś sprawdzić, gdzieś napisać, zajrzeć na profile w social mediach, a to już jest wybicie z rytmu pracy. Po drugie, rozpraszanie się co chwilę zaburza proces skupienia się. Lepiej zatem telefon położyć w niewidocznym miejscu i wyłączyć dźwięk.

Zacznij dzień od realizacji priorytetów

Przychodzisz do pracy i myślisz o tym, jak masz dużo zadań do zrobienia tego dnia, ale mimo wszystko w pierwszej kolejności robisz kawę, odwiedzasz koleżanki z innego działu, a następnie siadasz do komputera i przeglądasz portale społecznościowe? Zaczynając dzień w ten sposób jest duża szansa, że nie uda ci się wykonać nawet połowy zaplanowanych zadań. I nie chodzi w tym przypadku nawet o brak czasu, który marnuje się na wszystkie inne czynności niezwiązane z samą pracą, ale również o rozpraszanie uwagi i koncentracji. Po zrobieniu researchu na temat tego, co się dzieje na Facebooku, Tik Toku i Instagramie, ciężko będzie wczuć się w klimat odpowiedzialnych służbowych zadań.

Autor: GGG
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
To odróżnia Ronaldo od Messiego. Laureat Złotej Piłki wskazał szczegół
Robert Lewandowski idzie po Złotą Piłkę? Znany portal pokazał swój ranking
Białoruska propaganda straszy Polską. "Demony chcą przejąć Białoruś"
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić