Obecnie kobiety mogą zakończyć aktywność zawodową w wieku 60 lat. Niebawem jednak się to zmieni. Wszystko dlatego, że - jak zauważają eksperci - rządzący nie mogą przymykać oka na deficyt finansowy w ZUS.
Rokrocznie fundusz jest łatany środkami z budżetu państwa. Szacunki wskazują na to, że w 2027 roku dopłaty wyniosą nawet do 143 mld zł. Właśnie stąd pomysł podniesienia wieku emerytalnego dla kobiet.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Poza Rumunią, nasz kraj ma najniższy wiek emerytalny dla kobiet w całej Europie. Serwis mycompanypolska.pl jest wręcz przekonany, że wkrótce dojdzie do zmian.
Podwyższenie ustawowo wieku emerytalnego kobiet do 65 lat stanie się faktem już w przyszłym roku. Rząd nie może dłużej zwlekać i musi podjąć kroki, które wzmocnią system emerytalny. Zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn zostanie ogłoszone w przyszłym roku lub zostanie oficjalnie ogłoszona na rok 2026 - zapowiedziano.
Co z wiekiem emerytalnym mężczyzn?
Czy należy spodziewać się jakichś modyfikacji w kontekście wieku emerytalnego mężczyzn?
W Polsce wiek emerytalny dla mężczyzn wynosi 65 lat i pozostanie na tym samym poziomie także w przyszłym roku. Każdego roku w Polsce na emeryturę przechodzi 244 tys. mężczyzn oraz 234 tys. kobiet. To duże obciążenie dla systemu emerytalnego - informuje wspomniany serwis.
Prawo do minimalnej emerytury w Polsce mają wyłącznie te osoby, które uzyskają określony staż pracy. W przypadku kobiet jest to 20 lat, a w kontekście mężczyzn - 25 lat.
Czytaj także: Koniec płacenia gotówką coraz bliżej? Oto wymowny sygnał
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.