Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Jakub Artych
Jakub Artych | 

Stanowisko Kościoła w sprawie lekcji religii i etyki. "Powinno być obowiązkowe"

6

Zdaniem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusza Wojdy uczniowie, którzy nie uczestniczą w lekcjach religii, powinni w tym czasie chodzić na lekcje etyki. Udział w jednej z tych lekcji powinien być obowiązkowy.

Stanowisko Kościoła w sprawie lekcji religii i etyki. "Powinno być obowiązkowe"
Stanowisko Kościoła w sprawie lekcji religii i etyki. "Powinno być obowiązkowe" (PAP, PAP/Tomasz Gzell)

Spór o nauczanie religii w szkołach trwa. Arcybiskup Tadeusz Wojda przekonuje, że lekcje religii lub etyki powinny być obowiązkowe.

Sprawa nauczania religii w szkołach była przedmiotem obrad Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu i Konferencji Episkopatu Polski.

Obecnie argument jest taki: skoro lekcje religii i etyki nie są obowiązkowe, to co w tym czasie ma robić młodzież, która na nie nie idzie? Gdyby dla tych uczniów, którzy nie chodzą na religię, była w tym czasie obowiązkowa lekcja etyki - ten problem by zniknął - ocenił Wojda.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rząd KO kontynuuje zakupy PiS-u. "Zachowują się odpowiedzialnie"

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Wojda powiedział, że lekcje religii w szkole są ważne, ponieważ - jak podkreślił - są "kluczem do poznania polskiej kultury i mentalności".

Dlatego też, według duchownego, powinny one być obowiązkowe. Dzieci, które nie będą na nie uczęszczać, powinny jego zdaniem w tym samym czasie uczestniczyć w obowiązkowych lekcjach etyki.

Jeśli rozmawiamy z ministerstwem i w grę wchodzi zmiana z dwóch godzin na jedną godzinę lekcji religii tygodniowo - mówię tu zwłaszcza o szkole średniej - to chcemy, żeby nie było tak, że młodzież idzie na lekcję religii albo w ogóle na nic nie idzie. Chcemy, żeby to była normalna lekcja, podobnie jak w krajach Zachodu - stwierdził arcybiskup.

Warto zaznaczyć, że 1 października do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych został skierowany kolejny projekt rozporządzenia MEN ws. warunków i sposobu organizowania nauki religii w przedszkolach i szkołach. Propozycje MEN zakładają zmniejszenie liczby lekcji religii do jednej tygodniowo

Reakcje i kontrowersje ws. lekcji religii

Przewodniczący Episkopatu zastrzegł, że organizowanie lekcji religii wyłącznie na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej jest "fizycznie niemożliwe do zrealizowania", ponieważ trudno w tym samym czasie znaleźć wystarczająco dużo sal i katechetów, którzy te lekcje poprowadzą.

Rząd prowadzi również z przedstawicielami Kościoła rozmowy na temat zmian dotyczących Funduszu Kościelnego. To kontynuacja prac przerwanych w 2014 roku. Był już nawet przygotowany roboczy projekt umowy między Konferencją Episkopatu Polski a rządem RP. Został przedstawiony do konsultacji społecznych, ale ostatecznie prace nad nim przerwano.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić