Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Jakub Artych
Jakub Artych | 

Stanowisko Kościoła w sprawie lekcji religii i etyki. "Powinno być obowiązkowe"

6

Zdaniem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusza Wojdy uczniowie, którzy nie uczestniczą w lekcjach religii, powinni w tym czasie chodzić na lekcje etyki. Udział w jednej z tych lekcji powinien być obowiązkowy.

Stanowisko Kościoła w sprawie lekcji religii i etyki. "Powinno być obowiązkowe"
Stanowisko Kościoła w sprawie lekcji religii i etyki. "Powinno być obowiązkowe" (PAP, PAP/Tomasz Gzell)

Spór o nauczanie religii w szkołach trwa. Arcybiskup Tadeusz Wojda przekonuje, że lekcje religii lub etyki powinny być obowiązkowe.

Sprawa nauczania religii w szkołach była przedmiotem obrad Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu i Konferencji Episkopatu Polski.

Obecnie argument jest taki: skoro lekcje religii i etyki nie są obowiązkowe, to co w tym czasie ma robić młodzież, która na nie nie idzie? Gdyby dla tych uczniów, którzy nie chodzą na religię, była w tym czasie obowiązkowa lekcja etyki - ten problem by zniknął - ocenił Wojda.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rząd KO kontynuuje zakupy PiS-u. "Zachowują się odpowiedzialnie"

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Wojda powiedział, że lekcje religii w szkole są ważne, ponieważ - jak podkreślił - są "kluczem do poznania polskiej kultury i mentalności".

Dlatego też, według duchownego, powinny one być obowiązkowe. Dzieci, które nie będą na nie uczęszczać, powinny jego zdaniem w tym samym czasie uczestniczyć w obowiązkowych lekcjach etyki.

Jeśli rozmawiamy z ministerstwem i w grę wchodzi zmiana z dwóch godzin na jedną godzinę lekcji religii tygodniowo - mówię tu zwłaszcza o szkole średniej - to chcemy, żeby nie było tak, że młodzież idzie na lekcję religii albo w ogóle na nic nie idzie. Chcemy, żeby to była normalna lekcja, podobnie jak w krajach Zachodu - stwierdził arcybiskup.

Warto zaznaczyć, że 1 października do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych został skierowany kolejny projekt rozporządzenia MEN ws. warunków i sposobu organizowania nauki religii w przedszkolach i szkołach. Propozycje MEN zakładają zmniejszenie liczby lekcji religii do jednej tygodniowo

Reakcje i kontrowersje ws. lekcji religii

Przewodniczący Episkopatu zastrzegł, że organizowanie lekcji religii wyłącznie na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej jest "fizycznie niemożliwe do zrealizowania", ponieważ trudno w tym samym czasie znaleźć wystarczająco dużo sal i katechetów, którzy te lekcje poprowadzą.

Rząd prowadzi również z przedstawicielami Kościoła rozmowy na temat zmian dotyczących Funduszu Kościelnego. To kontynuacja prac przerwanych w 2014 roku. Był już nawet przygotowany roboczy projekt umowy między Konferencją Episkopatu Polski a rządem RP. Został przedstawiony do konsultacji społecznych, ale ostatecznie prace nad nim przerwano.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
800+ dla Ukraińców. Trzaskowski: jeśli mieszkają i płacą podatki w Polsce
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić