Złodzieje nie oszczędzają młodocianych jodełek, które są dosłownie obrabowane z gałęzi. Przed tym zjawiskiem tradycyjnie przestrzegają leśnicy. Odbudowanie tak zniszczonych drzewek bywa trudne; jeżeli mają szczęście, mogą potrzebować kilku lat na regenerację.
(...) jednak często z braku aparatu asymilacyjnego obumiera. Złodzieje potrafią zniszczyć nawet kilkanaście arów gęstego odnowienia jodłowego. Dzieje się tak pomimo oferty sprzedaży stroiszu przez większość jednostek Lasów Państwowych na południu kraju - informują Lasy Państwowe na swoim profilu.
W rejonach szczególnie narażonych na kradzieże, leśnicy zorganizowali ciągłe patrole. Współpracują również z policją, strażą miejską, służbami łowieckimi i rybackimi, a także z inspektorami transportu drogowego. Mowa więc o szeroko zakrojonej akcji patrolowania lasów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: Wszystkich Świętych 2024. Tego nie bierz na cmentarz
W współpracy z różnymi służbami, Lasy Państwowe organizują również kontrole miejsc zbytu stroiszu. Legalnie działający sprzedawcy muszą okazać odpowiednie dokumenty poświadczające źródło pochodzenia stroiszu. Za nielegalny handel tym surowcem mogą grozić olbrzymie kary.
Wzmożone kontrole przez Wszystkimi Świętymi
Do ścigania złodziei leśnicy wykorzystują nowoczesne technologie, takie jak kamery i fotopułapki. Osoba przyłapana na gorącym uczynku może otrzymać mandat do wysokości 500 zł, a sprawa może trafić do sądu. W tym drugim wypadku grzywna może być znacznie wyższa.
Kupując wiązanki czy wieńce na groby bliskich, warto upewnić się, skąd pochodzą wykorzystane gałązki i inne rośliny. Uczciwi sprzedawcy będą posiadali stosowną dokumentację. Jeśli masz wątpliwości, lepiej zrezygnować z zakupu. W przeciwnym razie możesz narazić się na nieprzyjemności.
Stroisz najlepiej pozyskiwać z własnych drzew iglastych. Pewnym źródłem jest także oficjalna dystrybucja prowadzona przez nadleśnictwa lub sprzedawców, którzy posiadają stosowny certyfikat Lasów Państwowych.
Pamiętajmy również, że mech często wykorzystywany do ozdób jest objęty ochroną i jego pozyskiwanie z natury może być nielegalne. W tym wypadku również grożą wysokie kary ze strony służb leśnych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.