Wprowadzenie systemu kaucyjnego ma jeden zasadniczy cel, jakim jest odzyskanie jak największej liczby surowców z odpadów. Problem jest duży, o czym świadczą dane. "W naszym kraju tylko 15 proc. butelek plastikowych jest przerabianych z powrotem na butelki" — informuje "Gazeta Wyborcza". System kaucyjny, który ma zacząć obowiązywać w Polsce od 2025 roku, będzie obejmował butelki szklane wielokrotnego użytku, butelki plastikowe oraz aluminiowe puszki.
W trakcie konsultacji związanych z wprowadzeniem systemu kaucyjnego doszło do wykrycia istotnej luki. Okazuje się, że system nie obejmuje popularnych "małpek", jak nazywane są najmniejsze butelki po wódce. Te konkretne pojemniki są zmorom miast i miasteczek, gdzie można natknąć się na nie praktycznie na każdym kroku. Wiceszefowa resortu klimatu przyznaje, że nie tylko "małpki" są problemem.
Mowa nie tylko o małpkach, ale szerzej o kategorii odpadów szklanych jednorazowych, to także soki czy większe butelki po wódce. Małe sklepy powiedziały, że nie są w stanie poradzić sobie z taką ilością odpadów — wskazuje minister Anita Sowińska, cytowana przez "Gazetę Wyborczą".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Okazuje się, że problem z nieprzygotowaniem małych sklepów pojawił się także na Łotwie, gdzie system kaucyjny już funkcjonuje. Niewielkie placówki handlowe, które mogły dobrowolnie przystąpić do systemu, dość szybko to robiły, na co wpływ miała presja ze strony klientów. Ci wybierali sklepy, które dawały możliwość oddania butelek i tym skłaniali kolejnych przedsiębiorców do zmiany stanowiska.
System kaucyjny w Polsce. Pojawiają się poprawki
Prace nad wprowadzeniem systemu kaucyjnego w Polsce toczą się dość mozolnie. Trwające obecnie konsultacje dają nadzieję, że uda się wprowadzić go od 1 stycznia 2025 roku. W ich trakcie poruszano nie tylko problem "małpek", ale także podkreślono konieczność zmian przepisów dotyczących ciężarówek rozwożących towar do sklepów.
Zgodnie z obowiązującymi regulacjami tiry dowożące produkty do sklepów nie mogą zabierać odpadów, za jakie uznawane są obecnie butelki i puszki. W trakcie konsultacji pojawił się postulat, żeby zmienić przepisy tak, żeby puste butelki były zaklasyfikowane jako opakowania, stając się odpadami dopiero w miejscu docelowym. To pozwoli na zmniejszenie śladu węglowego.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.