Na przestrzeni ostatnich lat sytuacja kobiet na rynku pracy uległa polepszeniu. Danych Eurostat dla kategorii wiekowej 15-64 lata wynika, że na przykład w ostatnich latach na Kujawach i Pomorzu wzrasta liczba pracujących kobiet.
W 2022 roku na terenie województwa pracowało 403 tys. kobiet i było to o 12,5 tys. osób więcej niż w 2021 roku. Z kolei dane GUS pokazują, że dla kategorii wiekowej 15-89 lat (gdyż nie było danych dla osób w wieku 15-64 lata) tendencja wzrostowa liczby pracujących mieszkanek regionu utrzymała się także w pierwszym kwartale 2023 roku.
Polsce na tle krajów Unii Europejskiej
Sprawdźmy zatem, jak wypada poziom zatrudnienia kobiet w Polsce na tle krajów Unii Europejskiej. Z informacji przekazanych przez Polski Instytut Ekonomiczny wynika, że jest on umiarkowany. Wskaźnik zatrudnienia kobiet w wieku 15-64 lat wyniósł w 2021 r. 64 proc. i był wyższy niż średnia dla krajów UE.
Czytaj więcej: Prawdziwa rewolucja. Wszyscy będą zatrudnieni na etacie?!
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W państwach, w których ten poziom jest najwyższy (Islandia, Holandia), pracuje 77 proc. kobiet. Na drugim biegunie są Grecja i Włochy, w których zatrudnionych jest niecałe 50 proc. kobiet. Polska znajduje się wśród 1/3 krajów o najniższym poziomie zatrudnienia kobiet - pisze Instytut.
Dodajmy, że w 2009 r. w naszym kraju pracowało 6,81 mln kobiet, a w 2021 r. już 7,37 mln, co oznacza wzrost o 560 tys. (8 proc.). Wzrost poziomu zatrudnienia kobiet był powiązany z wyraźnym wzrostem wskaźnika zatrudnienia - z 51 proc. w 2009 r. do 64 proc. w 2021 r.
Rekordowy pod tym względem był 2022 r., kiedy pracowało 7,45 mln kobiet. Podkreślmy, że wzrost zatrudnienia kobiet był jednym z kilku ważnych czynników, które przyczyniły się do wzrostu gospodarczego naszego kraju.
Coraz więcej kobiet zostaje menedżeram
W najnowszym raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego "Sytuacja kobiet w Polsce z perspektywy społeczno-ekonomicznej" przeczytać możemy również, że pracuje ponad 66 proc. kobiet w wieku produkcyjnym i coraz więcej z nich zostaje menedżerami - 43 proc. stanowisk kierowniczych w 2021 r. zajmowały kobiety.
Wzrost wskaźnika zatrudnienia kobiet przyczynił się do ok. 2/5 wzrostu gospodarczego Polski. Gdyby liczba zatrudnionych kobiet pozostała na poziomie z 2009 r., to średni wzrost mógłby być niższy o 1,49 pkt. proc. - przekazuje Instytut.
Mało tego, co druga kobieta w Polsce w wieku 25-34 lat ma wyższe wykształcenie i jest to wskaźnik przewyższający średnią dla Unii Europejskiej. W ciągu ostatnich kilkunastu lat o 8 proc. wzrósł odsetek kobiet, które dobrze oceniają swój stan zdrowia.
Problem bezrobocia dotyczy stosunkowo niewielu kobiet, ale wyzwaniem dla rynku pracy pozostaje bierność zawodowa części kobiet. Bardzo dobrym sygnałem jest rosnąca liczba kobiet pełniących funkcje menedżerskie - mówi Aneta Kiełczewska, zastępca kierownika zespołu ekonomii behawioralnej w PIE, cytowana przez "Gazetę Pomorską".
Chociaż w całej Unii Europejskiej kobiety są niedoreprezentowane na stanowiskach kierowniczych, to jednak w Polsce ta dysproporcja jest stosunkowo niewielka - dodaje.