Ferie zimowe to czas odpoczynku i szaleństw. Aby były one w pełni udane, powinniśmy być w stu procentach zdrowi. Niestety, niektórzy wyjeżdżają na ferie zimowe nie bacząc na stan zdrowia.
Lekarze ze Szpitala Powiatowego im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem są zszokowani nowym trendem wśród rodziców. Zabierają oni swoje pociechy na wyjazd mimo, iż są one chore. Do placówki przyjmowanych jest wiele dzieciaków, które przyjechały do niepisanej stolicy Tatr na wypoczynek. Personel medyczny musi się zatem opiekować nie tylko narciarzami, którzy doznali kontuzji na stoku, ale również chorymi dziećmi, które powinny leżeć w domach w swoich łóżkach pod ciepłym kocem i z rozgrzewającą herbatą w ręku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Biorą chore dzieci na ferie. "Oczekują natychmiastowego leczenia"
O szokującym zachowaniu rodziców opowiedział dr Jerzy Toczek, kierownik Poradni Specjalistycznych zakopiańskiego szpitala. Wskazał, z jakimi chorobami przyjeżdżają do Zakopanego młodsi pacjenci.
Głównie są to powszechne w tym okresie roku infekcje przeziębieniowe, ale niestety jest teraz też sezon infekcji grypowych, RSV i Covid. U najmłodszych jak widzimy to najczęściej wirus RSV, który doprowadza do zapalenia płuc, pęcherzyków płucnych i wymagana jest hospitalizacja. Nasz Oddział Pediatryczny jest obłożony, zwłaszcza małymi pacjentami z takim rozpoznaniem. Zdarzają się też przypadki grypy i Covid-u. Często to przypadki stabilne, wymagające nadzoru pediatrycznego, ale na szczęście tu jest możliwość leczenia w domu - opisuje w rozmowie z se.pl dr Toczek.
Czytaj również: Górale załamują ręce. Bezwstydnie rozkładają się na Krupówkach
Jak przyznaje, to właśnie dzieci są największą grupą pacjentów, której napływ jest widoczny w okresie ferii zimowych. - Rodzice wcześniej zarezerwowali miejsca noclegowe, zapewne wpłacili zaliczkę i uznali, że nie ma sensu rezygnować z wyjazdu w góry. I potem zgłaszają się i oczekują natychmiastowego leczenia i powrotu do zdrowia dzieci, bo są przecież na feriach i chcą skorzystać z zimowych wakacji. Nie jest to jednak takie proste – powiem więcej obserwujemy, że jest coraz więcej dzieci, które wymagają nawet hospitalizacji - przyznaje lekarz.
Dr Toczek w rozmowie z "Super Expressem" obala również mit, który jest rozpowszechniony wśród rodziców. Uważają oni, że górskie powietrze ma właściwości, które postawią ich pociechy na nogi.
Często słyszymy tłumaczenie, że przecież zdrowe, górskie powietrze na pewno pomoże w terapii. A już na pewno, jeśli chodzi o infekcje górnych dróg oddechowych. Tutaj wyprowadzam z błędu: jest dokładnie odwrotnie, obecnie wiadomo już, że klimat wysokogórski od lat jest uznawany jako bodźcotwórczy, więc ostre schorzenia może nawet zaostrzać - stwierdził lekarz.
Ferie zimowe 2024 - kalendarz
Przypomnijmy, że ferie zimowe rozpoczęły się 15 stycznia. Jako pierwsze w tym roku wypoczynek miały dzieci i młodzież z woj. dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskigo, zachodniopomorskiego. Tydzień później dołączyły do nich dzieciaki z podlaskiego, warmińsko-mazurskiego. Ta ostatnia grupa kończy właśnie ferie.
29 stycznia ferie zimowe zaczęły się w woj. lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim. Uczniowie z tych województw będą odpoczywać do 11 lutego. Dzień później na dwutygodniową "labę" udadzą się dzieci i młodzież z woj. kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.