Szpital Powiatowy w Bochni korzysta z gazu głównie do ogrzewania pomieszczeń. Dostawcą surowca jest PGNiG. Tegoroczne wyliczenia wprawiły władze placówki w osłupienie.
Z ok. 600 tys. zł, bo tyle do tej pory płaciliśmy w skali roku, wycena na 2022 rok przyszła na ok. 2,5 mln zł. Musimy unieważnić to postępowanie i będziemy szukać innych rozwiązań – opisuje w rozmowie z portalem bochnianin.pl wicedyrektor Szpitala Powiatowego w Bochni Jarosław Gucwa.
Czytaj także: Polski Ład. Takie autobusy wyjechały na ulice Łodzi
Władze szpitala załamane podwyżkami. "Grozi to brakiem płynności finansowej"
Jakiś czas temu na dachu placówki medycznej zamontowano panele solarne, dzięki którym udaje się obniżać koszty ogrzewania wody. Władze szpitala alarmują jednak, że jeśli nie znajdą alternatywnego sposobu ogrzewania pomieszczeń, placówka może się zadłużyć.
Jeśli będziemy musieli tyle płacić za gaz to grozi nam to załamaniem płynności finansowej – przyznaje zastępca dyrektora szpitala.
Szpital w Bochni dostał nową stawkę za gaz. Problem dotyka także innych placówek
Jak podaje bochnianin.pl, problem jest dużo szerszy. Podobne podwyżki mają dotykać także innych jednostek powiatowych.
W Urzędzie Pracy w styczniu bieżącego roku za kWh płaciliśmy 16,91 groszy brutto, a w październiku ta cena wzrosła do 46,98 groszy brutto, mówimy tutaj o wzroście o 177 proc. W przypadku Domu Dziecka to wzrost o 217 proc. Dom Pomocy Społecznej, który wykorzystuje gaz tylko w kuchni, zanotował wzrost cen o 282 proc. – opisuje starosta bocheński Adam Korta, cytowany przez lokalny portal.
Obejrzyj także: Woda zdrożeje. Kiedy i o ile? Padła konkretna odpowiedź
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.