Od 1 stycznia Polacy mogą wnioskować o 12 tys. złotych na dziecko. Tyle łącznie wynosi program Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który jest jednym z elementów Polskiego Ładu.
12 tys. zł+. Maląg podaje dane
Ministra rodziny Marlena Maląg przyznała, że liczba wniosków o dofinansowanie dynamicznie wzrasta. W Polskim Radiu 24 wyliczała, że w sobotę od północy do godziny 11 Polacy złożyli ponad 8,8 tys. wniosków na prawie 10,4 tys. dzieci.
- Na dzisiaj, na godzinę 7 rano wniosków było złożonych na blisko 60 tys. dzieci - przekazała Marlena Maląg.
To spora grupa ze wszystkich uprawnionych. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej szacuje, że prawa do 12 tys. zł+ ma nawet 615 tys. dzieci.
12 tys. zł+. Komu przysługuje?
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przysługuje na każde drugie i kolejne dziecko. Warunkiem jest to, że pociecha musi być w wieku od 12. do 36. miesięcy.
Rodzic sam decyduje, ile pieniędzy chce otrzymać. Ma dwie możliwości: 500 zł co miesiąc przez dwa lata lub też 1 tys. zł co miesiąc przez rok.
Co istotne, powyższej decyzji nie można zmienić. Trzeba więc przemyśleć, jaka forma wypłaty lepiej zasili domowy budżet.
Wnioski o dofinansowanie złożyć trzeba w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. ZUS decyduje o wypłatach środków, a ma na to dwa miesiące. Co istotne, wnioski można złożyć wyłącznie online - za pośrednictwem portalu Empatia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.