Szwedzi mają wielkie powody do radości. Państwowa firma wydobywcza LKAB znalazła ogromne ilości metali ziem rzadkich w Kirunie w północnej Szwecji, znanej z kopalni rudy żelaza. Mierzące ponad milion ton metrycznych złoże jest największym tego typu w całej Europie.
Odkrycie może mieć ogromne znaczenie. Pierwiastki metali ziem rzadkich mają szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je m.in. do produkcji pojazdów elektrycznych, turbin wiatrowych, magnesów do zastosowań przemysłowych, czy soczewek optycznych. Wagę odkrycia obrazuje fakt, że obecnie w Europie nie wydobywa się pierwiastków ziem rzadkich. Ponadto według oceny Komisji Europejskiej popyt na nie ma wzrosnąć ponad pięciokrotnie do 2030 roku.
To największe znane złoże pierwiastków ziem rzadkich w naszej części świata i może stać się ważnym budulcem do produkcji surowców krytycznych, które są absolutnie niezbędne do umożliwienia zielonej transformacji. Mamy problem z zaopatrzeniem. Bez kopalń, nie może być pojazdów elektrycznych – powiedział w oświadczeniu Jan Moström, prezes i dyrektor generalny grupy LKAB.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odkrycie złoża nie oznacza, że Szwedzi od razu rozpoczną wydobycie. LKAB zaczął przygotowania kilkukilometrowego chodnika w istniejącej kopalni Kiruna w kierunku nowego złoża. Będzie to jednak długi proces. Prezes Jan Moström zapowiedział, że może minąć co najmniej 10-15 lat, zanim firma będzie wydobywać i dostarczać surowce na rynek.
Już teraz dużo inwestujemy, aby iść naprzód i spodziewamy się, że zbadanie złoża i warunków jego opłacalnego i zrównoważonego wydobycia zajmie kilka lat - powiedział prezes firmy.
Odkrycie pierwiastków wystarczyłoby do zaspokojenia dużej części przyszłego zapotrzebowania Unii Europejskiej. Na razie Europa jest całkowicie uzależniona od importu tych minerałów z Chin. Wagę odkrycia podkreśliła minister ds. energii, biznesu i przemysłu Szwecji Ebba Busch.
Elektryfikacja, samowystarczalność i niezależność UE od Rosji i Chin rozpocznie się w kopalni. Musimy wzmocnić przemysłowe łańcuchy wartości w Europie i stworzyć realne możliwości elektryfikacji naszych społeczeństw - powiedziała Ebba Busch.
Czytaj także: Gorąco w Moskwie. Ludzie piszą to na ścianach