Brytyjscy szefowie bezpieczeństwa żywności rozważają wprowadzenie zakazu na niektóre polskie produkty drobiowe w odpowiedzi na rosnącą liczbę infekcji salmonellą.
W piśmie wysłanym w grudniu do Komisji Europejskiej i Głównego Inspektoratu Weterynarii urzędnicy wyrazili zaniepokojenie brakiem walki z chorobą w przypadku skażonego mięsa i jaj eksportowanych do Wielkiej Brytanii.
Ze względu na znaczące ryzyko dla zdrowia publicznego rozważamy dostępne nam opcje ochrony brytyjskich konsumentów - napisali dyrektor naczelna Agencji ds. Standardów Żywności (FSA), Emily Miles i główna brytyjska weterynarz Christine Middlemiss.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W piśmie, do którego dotarli angielscy dziennikarze, podkreślono duży wzrost liczby przypadków salmonelli u polskiego drobiu od czasu, gdy FSA (Agencja Standardów Żywności) ostatni raz podnosiła tę kwestię na forum publicznym.
Wymieniono w nim sześć głównych epidemii, które w ostatnich latach spowodowały co najmniej 2680 infekcji u ludzi i kilka zgonów. Liczby te nie zostały wcześniej potwierdzone przez rząd Wielkiej Brytanii.
Pierwszy apel nie poskutkował?
W grudniu FSA powiedziała konsumentom, aby "zachowali ostrożność" podczas obchodzenia się ze schłodzonym i mrożonym kurczakiem i indykiem, w związku z badaniem wielu szczepów salmonelli powiązanych z polskimi produktami drobiowymi importowanymi do Wielkiej Brytanii.
Niepokojący jest wzrost sprzedaży antybiotyków uznawanych w Polsce za niezwykle ważne do stosowania w gospodarstwach rolnych. Leki takie powinny być zarezerwowane jako leczenie ostateczne - mówili przedstawiciele Agencji Standardów Żywności w Wielkiej Brytanii.
Czytaj także: Przyszli pod dom Hołowni. Reakcja Pawłowicz
Przypomnijmy, że choroba Salmonella powoduje bóle brzucha, wymioty i biegunkę.
Objawy zwykle ustępują samoistnie w ciągu kilku dni, jednak mogą być poważniejsze z gorączką i odwodnieniem, szczególnie u małych dzieci, kobiet w ciąży i osób z osłabionym układem odpornościowym - powiedziała Lesley Larkin z UKHSA.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.