Czym jest inflacja? To wzrost przeciętnego poziomu cen w gospodarce. Skutkiem tego procesu jest spadek siły nabywczej pieniądza krajowego. Standardowy cel inflacyjny to 2,5 proc.
Olbrzymia inflacja w Polsce stała się faktem. I to na poziomie wyższym niż przewidywali eksperci. GUS podał, że inflacja w sierpniu 2021 roku osiągnęła poziom 5,4 proc. To rekord.
Co oznacza wzrost poziomu inflacji? To przede wszystkim rosnące ceny i spadek wartości naszych oszczędności. Za daną kwotę teraz kupimy znacznie mniej niż przed rokiem. Różnicę zauważa już każdy, kto robi nawet zwykłe codzienne zakupy w sklepach. Ceny rosną niemal z miesiąca na miesiąc.
Rekordowa inflacja. Będzie coraz drożej?
Ceny, jakich towarów wzrosły najbardziej? Jak podał GUS, najbardziej poszły w górę ceny paliw do prywatnych środków transportu — wzrost o 28 proc., o 6 proc. podrożały nośniki energii, a o blisko 4 proc. żywność i napoje bezalkoholowe.
Czytaj też: Inflacja – co warto o niej wiedzieć?
Sytuacja staje się niebezpieczna. Jakie jest rozwiązane? Eksperci są zgodni, że wynagrodzenia powinny iść natychmiast w górę. Inaczej Polaków będzie stać na coraz mniej.
Dzisiaj niemal cała Europa walczy z szalejącą inflacją. W strefie euro w sierpniu wyniosła ona 3,0 procent w porównaniu z 2,2 procent w lipcu. Najmocniej ceny wzrosły w Estonii — wynika z szacunkowych danych unijnego urzędu statystycznego Eurostat. Tak wysokiego wzrostu cen w strefie euro nie odnotowano od 10 lat.