Trendem, jaki obecnie widać w przypadku wyboru projektów domów przez przyszłych inwestorów jest rezygnowanie z wielu elementów. Wszystko po to, aby zmieścić się w założonym budżecie.
Dzieje się tak pomimo tego, że ceny materiałów budowlanych w wielu regionach kraju osiągnęły stabilny poziom i nie rosną tak drastycznie. Jednakże stale rosnąca inflacja i niepewność związana z kredytami hipotecznymi skutecznie studzi zapał budujących.
Racjonalne kalkulacje
Kompromis na jaki idą przyszli inwestorzy zaczyna się już na etapie wyboru wielkości domu - mówi Wojciech Rynkowski, ekspert z Extradom.pl. - Polacy już ponad rok wybierają mniejszy metraż, który najczęściej znajduje się w przedziale 90-100 m2. Dodajmy, że przed pandemią pożądana powierzchnia użytkowa wynosiła 120-140 m2.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To właśnie dlatego najchętniej wybieranymi obecnie projektami są domy parterowe, które pozbawione dodatkowe piętra nie wymagają inwestycji finansowej np. w klatkę schodową. Innym powodem jest oszczędność ich eksploatacji.
Taki dom wymaga mniejszej ilości materiałów budowlanych i prac budowlanych, co zazwyczaj przekłada się na niższy koszt inwestycji. Ponadto, domy parterowe mają mniejszą powierzchnię użytkową, co oznacza mniejsze koszty utrzymania i ogrzewania.
Kolejnym elementem, który zauważają eksperci z Extradom.pl, jest rezygnacja z dodatkowych pomieszczeń np. drugiej łazienki, której wyposażenie i przygotowanie do użytku to koszt kilkunastu tysięcy złotych.
Koszty pomniejsza się także przez rezygnację z dodatkowego gabinetu, garderoby czy spiżarni, a czasami nawet zmniejsza się powierzchnię użytkową podstawowych pomieszczeń.
Aby jeszcze bardziej zredukować koszty budowy i móc nad nimi zapanować, inwestorzy decydują się na rezygnację z niektórych zaawansowanych technologii, takich jak np. system inteligentnego domu, rekuperacja czy fotowoltaika. Te elementy, mimo że mogą przyczynić się do poprawy komfortu użytkowania domu i zmniejszenia kosztów utrzymania, początkowo znacząco zwiększają koszty. - dodaje ekspert z Extradom.pl.
Czytaj także: Kamera w lesie. Podjęła złą decyzję
W dobie zawirowań na rynkach finansowych oraz gospodarczych Polacy ostrożnie podchodzą do realizacji marzenia jakim jest budowa własnego domu, przede wszystkim starając się jak najbardziej precyzyjnie określić koszty.
Warto jednak liczyć się z tym, że niedoszacowanie to przymiot budowy i mieć w zapasie trochę oszczędności.
Czytaj także: Zabójstwo polsko-pakistańskiej dziewczynki. Nowe fakty
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.