Olek pracuje za barem od 15 lat. Zaczął zaraz po maturze. Jak oznajmia w rozmowie z "Wyborczą", obecnie "w okradaniu trzeba być bardziej kreatywnym".
Dobry "wałek" trzeba robić na pewniaka. I stosować mechanizm znany z Funduszu Sprawiedliwości: jeśli złapią cię za rękę, mów, że to nie twoja ręka - przekonuje. Jak twierdzi, jednym z najprostszych sposobów jest nienabijanie rachunku na kasę fiskalną, gdy klient płaci gotówką.
Po prostu musisz oddać tyle gotówki, ile jest nabite na twoje konto. Więc gdy jest tabaka [duży ruch - przyp. red.], przygotowujesz sobie stare wydruki fiskalne. Gość płaci, kręcisz się wokół kasy, wydajesz resztę, a ty wykładasz na bar stary wydruk, gość go nie dostaje, zresztą na ogół ich to nie interesuje. Jeśli robisz to bez mrugnięcia okiem, nie ma szans, by ktoś to zauważył - objaśnia w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Olek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tak oszukują pracownicy warszawskich restauracji
Kolejny chwyt to napiwek na kartę, czyli zostawienie napiwku poprzez wpisanie jej w klawiaturę terminala płatniczego.
- Mówią, że barman to dobry psycholog. Klisza. Barman to dobry obserwator - mówi Olek i bez pardonu stwierdza, że gdy widzi gościa, który nie patrzy na ceny w barze "dobija kilka złotych do jego rachunku". - Różnica ląduje w mojej kieszeni - mówi Olek.
Olek twierdzi, że "na wałkach" może zarobić drugie tyle, co z normalnych napiwków. Najczęściej na napiwkach zarabiał w granicach tysiąca złotych miesięcznie, pracując trzy razy w tygodniu po dwanaście-piętnaście godzin. Z "wałków" miał drugie tyle.
Czytaj także: Ludzie oburzeni. Pokazał paragon z Bałkanów
W normalny dzień na wałkach wychodzi mi 100 złotych. W weekend nawet koło 300 złotych, ale są takie dni, gdy jest plaża i zgarnę pieniądze tylko za kilka browarów - oznajmia w rozmowie z dziennikiem.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.