Biorąc pod uwagę wysokość emerytur, jednym z liderów jest Sławoj Leszek Głódź. Podczas swojej posługi, abp Głódź sprawował funkcje wojskowe (był między innymi biskupem polowym Wojska Polskiego).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z tego tytułu należy mu się pokaźne świadczenie generalskie. Wraz z emeryturą biskupią, całość ma wynosić aż 18 tys. zł! Ale to nie wszystko. Z emerytury wynikającej z posługi kościelnej otrzymuje kolejnych 5 tys. złotych.
Przypomnijmy, że biskup został ukarany przez Watykan za zaniedbania w sprawach czynności seksualnych popełnianych przez niektórych podległych duchownych. Po dymisji ze swojej roli w archidiecezji gdańskiej postanowił powrócić do rodzinnej wsi na Podlasiu, w której ma posiadłość.
"Zwykli" polscy duchowni na emeryturze nie mogą liczyć na tak pokaźne sumy, jednak też nie mogą narzekać. Średnia emerytura biskupa sięga 10 tys. złotych. Z kolei emerytowany proboszcz może liczyć na 5 tys. złotych.
Wysokość emerytury zależy również od momentu przejścia na emeryturę. Wielu duchownych przechodząc na emeryturę po 75. roku życia, może liczyć na wyższe uposażenie.
Ogromne pieniądze na Kościół
Wydatki na Fundusz Kościelny, z którego opłacane są składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne duchownych wyznań zarejestrowanych w Polsce, z roku na rok rosną. W roku 2022 padł rekord - wydano na ten cel 200 mln zł, gdy jeszcze 10 lat temu było to o ponad połowę mniej.
Czytaj także: Nie kupili od niego samochodu. Mężczyzna wpadł w furię