Księża pobierają opłaty za obrzędy i sakramenty. Cennik jest zróżnicowany i ustala go parafia. Niektórzy księża uczą też w szkołach religii, więc dostają dodatkowe wynagrodzenie. Wówczas mają prawo do emerytury ZUS, jak każdy inny obywatel pracujący na etacie.
Ile wynosi emerytura księży? Księża po ukończeniu 65. roku życia otrzymują emeryturę z ZUS-u. Duchowni, którzy ukończyli 75 lat otrzymują również pieniądze z Funduszu Kościelnego.
Świadczenie z ZUS księdza emeryta zależy od jego zarobków i wysokości odprowadzanych składek emerytalno-rentowych. Jeśli były one odprowadzane od najniżej krajowej pensji, to i emerytura będzie odpowiednio niska. Ale na przykład księża pracujący w szkołach, na uczelniach już tak niskich świadczeń nie mają. Przy średnich zarobkach i emerytura będzie średnia na poziomie 2,5 tys. zł - ustalił "Super Express".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Duchowni, którzy otrzymują emeryturę z ZUS-u i dodatkowe środki z Funduszu Kościelnego pobierają często dużo wyższe emerytury od przeciętnego obywatela. "Tym sposobem ostatecznie kwota otrzymywana przez osoby duchowne to często 5 tys. zł" - wyliczył "Super Express".
Czytaj także: To nie żart. Ksiądz liczy już 6 tys. zł
Warto zaznaczyć, że waloryzacja emerytur księży z Funduszu Kościelnego jest wyższa niż pozostałych emerytów. Oznacza to, że duchowni mogą liczyć na podwójną podwyżkę świadczeń. Księża pobierają także trzynaste emerytury, a płacą niższe podatki od pozostałych emerytów.