23 października księża mają swoje święto - Światowy Dzień Kapłana. Z tej okazji "Super Express" przyjrzał się finansom duchownych. Nie jest żadną tajemnicą, że część z nich nie gardzi luksusami, co niejednokrotnie można dostrzec gołym okiem.
Księża za swoją pracę często pobierają wynagrodzenia. Chodzi tutaj między innymi o katechetów. W takiej sytuacji mają również prawo do emerytury ZUS, jak każdy inny obywatel pracujący na etacie.
A na jaką emeryturę mogą liczyć księża? "Świadczenie z ZUS księdza emeryta zależy od jego zarobków i wysokości odprowadzanych składek emerytalno-rentowych. Jeśli były one odprowadzane od najniżej krajowej pensji, to i emerytura będzie odpowiednio niska rzędu tysiąca złotych. Ale na przykład księża pracujący w szkołach, na uczelniach już tak niskich świadczeń nie mają. Przy średnich zarobkach i emerytura będzie średnia na poziomie 2,5 tys. zł" - wyjaśnia "Super Express".
Tyle księża dostają ze specjalnego funduszu
Oczywiście budżet księży, którzy znajdują się na emeryturze, nie jest zasilany wyłącznie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Duchowni otrzymują też wsparcie z Funduszu Kościelnego.
Sprawa jest bardzo prosta. Po ukończeniu 65. roku życia na konto kapłanów trafia świadczenie z ZUS-u, a gdy mają już powyżej 75 lat, to wtedy dostają dodatkowo środki z Funduszu Kościelnego.
Tym sposobem ostatecznie kwota otrzymywana przez osoby duchowne to często 5 tys. zł - zauważa "SE".
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.